| Nox_Ater_2000 a întrebat:

Am o intrebare care ma cam nedumereste. Ce limba asiatica sa invat: chineza sau japoneza? Am o cunostinta care este patroana magazinului chinezesc din zona unde locuiesc eu. Am vorbit cu ea si in chineza si in engleza si in romana. Si mi-a spus ca daca invat chineza, va fi ceva bun pentru mine. Pe de alta parte imi place japoneza pentru muzicalitatea sa. Nu ma omor dupa anime-uri. Imi plac mult cele horror dar nu prea gasesc. Si ma gandesc la japoneza pentru ca mi se par si ei la fel de dezvoltati precum chinezii. Dar chiar as vrea un sfat de la voi. Deci ce alegeti? CHINEZA SAU JAPONEZA?
Multumesc anticipat. :*

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Chineza este mai folosita. Eu asta as alege sa invat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chineza e mai importantă dar Japoneza sună mai bine. Oricum și Japonia este o țară foarte dezvoltată iar limba este mai iubită și datorită anime-urilor.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Chineza. Dar e grea asa ca bafta.