| kendall a întrebat:

Hei TPU! Am o problema...in ultimul an am devenit foarte,, inchisa" in sensul ca nu mai ieseam prin oras sau pe afara, stateam mai mult acasa (venea prietena mea cea mai buna la mine sau ma mai duceam eu la ea, cam acelasi lucru facandu-l si cu prietenul meu).

Insa acum m-am obisnuit sa nu ies nicaieri si sa nu fac nimic si am emotii de fiecare data cand trebuie practic sa ies din casa, aceste emotii manifestandu-se prin stari de nesiguranta, greata si am ajuns sa imi induc aceasta stare negativa de fiecare data cand fac ceva.

Ma simt penibil in sensul ca am aproape 18 ani si cei din jurul meu deja s-au obisnuit ca eu sunt mereu cea cu,,emotii" si ca nu sunt in stare sa fac nimic. Ma deranjeaza acest lucru si vreau sa incerc sa ma schimb, astfel sa nu mai imi ingrijorez degeaba prietena cea mai buna si pe prietenul meu care intotdeauna au fost alaturi de mine.( de asemenea vreau ca ei sa se simta bine alaturi de mine si nu sa fie ca niste,, parinti" pentru mine).

Astept orice sfat si va multumesc sincer!
p.s. ma scuzati pentru dimensiunea intrebarii

2 răspunsuri:
| Anon352 a răspuns:

Sincer, nici eu anul acesta nu am mai iesit in oras. nu stiu ce naiba s-a intamplat, fix ca tine. mergeam eu la prietena mea cea mai buna sau venea ea la mine, si daca era sa ne intalnim cu colegii sau ceva de genul pur si simplu mergeam la cineva acasa si gata. nu stiu sincer ce s.a intamplat. eu sunt de parere ca daca tu vrei sa iesi, iesi! nu trebuie sa ai acea stare ciudata cand iesi din casa, te gandesti pur si simplu : '' bai, oamenii aia cum pot sa iasa afara si sa nu aiba nimic, si eu sa ma simt diferit? sunt om ca si ceilalti, deci nu am de ce sa ma simt nasol'' si gata. cam asta a fost parerea mea, sper ca te-am ajutat intr-un fel sau altul big grin

| kendall explică (pentru Anon352):

Multumesc pentru raspuns! Ma bucur sa stiu ca nu sunt singura cu aceasta dilemapuppy dog eyes, insa marea problema consta in faptul ca eu as vrea sa ies, dar tot timpul ma gandesc ca ce o sa se intample daca o sa imi fie rau, sau ce o sa se intample daca vine nu stiu cine sau daca mergem intr-un loc necunoscut...etc. Nu stiu ce sa fac sa imi schimb atitudinea; multi mi-au spus sa ma controlez, dar nu este asa usor pe cum paresad