| sufletvisator a întrebat:

Hei,TPU! Am o problema..la care sper sa găsesc solutia aici. Părinții mei sunt divortati, iar eu locuiesc cu tata si bunica. Ei mă lasau sa ies doar duminica..destul de putin si atunci cam strambau din nas. Eu le spuneam ca ies cu prietenele mele si chiar asta faceam, doar ca venea si iubitu meu de care ei nu știau... De 2 luni nu mai ies deloc, nicăieri..pentru ca o "prietena" de a mea.i.a spus despre relatia mea mamei sale.iar mama ei i.a zis bunicei si tatălui meu. Da' nu le.a spus doar ca am iubit, le-a spus si alte lucruri rele care nu erau adevărate. (femeia aceasta e barfitoare) atunci ei m.au certat foarte tare si nici nu m-au ascultat daca e sau nu adevărat... Eu am tot vrut sa ii zic tatălui meu ca am prieten,doar ca stiam ca nu va fii decacord,deoarece el e foarte impulsiv si doar daca se uita urat la mn ma apuc de plâns... Acum nu mai am voie decât până la scoală și acasa... As vrea sa îmi acorde libertate si sa mă lase sa am prieten.el tot zice ca sunt prea mica, da' am 16 ani...cum sa fac sa îmi acorde mai multa libertate,eu as vrea ca tata sa îmi fie ca un prieten, da' cu comportamentul lui mai tare mă îndepărtează... Stiu ca o solutie ar fi sa vb cu el.da' nu functioneaza...

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ar trebui sa intelegi ca singura vinoata pentru situatie esti tu, ca ti-ai mintit parintii. Sincer, o fi tatal tau intransingent si vecina barfitoare, dar tu iti minti parintele, ceea ce trebuie sa recunosti, este de o mie de ori mai rau. Ai doar 16 ani, este cam devreme sa ai un iubit, trebuie sa accepti asta. iar daca ti-a venit ideea sa il ai, iti trebuia automat, acordul aprintilor. Si fara acordul lor, nu ar fi trebuit in ruptul capului sa te intalnesti cu el. Minciuna este ceva foarte urat si daca cumva prietenul tau a aflat ca iti minti parintii sa stii ca el nu te va respecta niciodata, te va considera intotdeauna ultimul om, ca si toti ceilalti care au aflat ce gest urat ai facut.
Acum ar fi bine sa stai cuminte, sa iti propui ca niciodata in viata ta sa nu iti mai minti parintii, sa stai in casa pana iti ispasesti pedeapsa. Ai dovedit ca nu esti demna de incredere si ca esti capabila de gesturi foarte urate, deci nu poti sa mai pretinzi, o lunga vreme, incredere si respect. tata tau te va iertarepede, fac pariu ca in maxim un an va trece cu vederea peste fapta ta, desi un strain nu ti-ar ierta-o niciodata., Un copil sincer, care nu minte niciodata, care nu iese nici moarta din cuvantul parintilor, va beneficia si de libertate si de prietenie. dar cu o mincinoasa nu vrea nimeni sa fie prieten, cum poti pretinde prietenie de la un parinte pe care l-ai mintit?