| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei sunt divortati,eu stau cu tata,dar, de cand m-am nascut alocatia mea este pe cardul mamei. Ce trebuie sa facem sa i trecem pe numele tatalui/al meu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 14 ani poti sa primesti alocatia de stat pentru copii pe cardul tau, mergi la o banca cu tatal si-ti faci card.
Dupa aceea, impreuna cu tatal, faci o cerere la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau si solicitati punerea alocatiei pe cardul tau, la cerere anexezi hotararea prin care s-a stabilit domiciliul tau la tata si indici codul IBAN al contului de card.

2 răspunsuri:
| dulcikata17 a răspuns:

Daca ai sub 18 ani nu poti pe numele tau, si daca sunt divortati mergeti la primarie, sau vorbiti cu avocatul care ia divortat. bafta

| Sorinx a răspuns:

Pai normal tie trebuie sa ti-o dea. Vorbiti cu un avocat