| AnyAda a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu nevoie de un sfat! Ma aflu acum intr-o situatie tipica, in care 2 prietene plac acelasi baiat. Deci, dupa cum v-ati dat seama deja, eu si prietena mea placem acelasi baiat, dar baiatul respectiv ma place pe mine. Ideea e ca ea il place de foarte mult timp, dar sunt doar prieteni. Eu nu aveam nicio treaba cu el, dar m-a vazut si a inceput sa ii puna intrebari in legatura cu mine, iar apoi am inceput sa vorbim si toate cele. El e in clasa a 12-a, iar eu sunt intr-a 10-a. Prietena mea nu stie ca eu il plac, stie doar ca el ma place. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Stii,eu sunt curioasa daca prietena ta s-ar gandi la fel ca tine, in cazul in care ar sti ca-l placi.
Din cate am inteles eu, tu nu prea vrei s-o superi, vrei sa mentineti prietenia, ceea ce e foarte bine, dar trebuie sa te gandesti la 2 lucruri:
1.Merita ea statutul de "prietena"?
2.Baiatul ala se poate imiplica cu desavarsire intr-o relatie? Sau pentru el esti numai ceva trecator.In cazul asta chiar te alegi cu nimic.
Ar mai trebui sa ai in vedere si faptul ca esti a 10-a, si la varsta ta, nu se pune problema de o relatie de durata, fiindca tu poate chiar tii la el, dar mai stii? Daca iti zice intr-o zi ca s-a plictisit.
Trebuie sa te gandesti daca il placi sau nu cu adevarat si daca ar merita sa continui.

4 răspunsuri:
| FastAndFurious a răspuns:

Daca era sa fie ceva intre ei doi, era demult. Deci el n-o place mai mult decat arata.
Daca voi doi va placeti reciproc, acum corect si normal e sa-i spui prietenei tale care e situatia. Mai ales ca probabil vrei sa te afisezi cu el pe viitor, va fi totul la vedere.
Daca tu il placi doar amical si nu ai de gand sa avansezi deloc in relatie cu el, poti pastra pentru tine faptul ca il placi si tu.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Salut, spune-i prietenei tale ca il placi mai mult decat ea si spune-i sa te ajute sa-l cuceresti

| catablondu a răspuns:

Buna, daca crezi ca vrei o relatie cu el, trebuie sa ai curaj sa-i spui prietenei tale ca il placi si tu, asta tinand cont de faptul ca intre ei doi e doar o relatie de prietenie si el nici nu vrea mai mult. Atat timp cat voi va simpatizati reciproc, eu cred ca meritati o sansa.

| YourDreams a răspuns:

Nu merita sa va stricati prietenia pentru un asa zis baiat. Invito la o cafea si poveste-i situatia. Daca chiar vrei sa fii cu el si ea iti este o prietena f buna va intelege. Daca nu iti e o buna prietena, nu va vrea sa auda asa ceva. Si daca ea nu iti e prietena, trimite-o la plimbare.