| ionyionelutza a întrebat:

Hei TPU am si eu o prb cu acneea am prea multe cosuri pe fata si nu stiu cum sa scap de ele am folosit foarte multe produse de la farmacie si tot felul de produse dar nimic unele au functionat cateva zile si apoi gata va rog vreau doar remedii naturale pls ajutor urgent

1 răspuns:
| mean a răspuns:

*Cosurile pot fi tratate cu zeama de lamiie! Ea deschide porii, ajutindu-te sa scapi mai repede de punctele negre.
Pune citeva picaturi de suc de lamiie pe o discheta demachianta si sterge-ti fata cu ea. happy
*Evita ciocolata, cafeaua, cola, bauturile acidulate, mancarea fast-food, sarea iodata, grasimile, dulciurile, sau orice alt aliment bogat in zahar.
*Pe de alta parte, consuma cat mai multe fructe si legume, peste si carne slaba.
Evita stresul sau emotiile de orice fel mai ales daca stii ca esti predispusa spre dereglari ale glandei tiroide.
*Foloseste produse cosmetice si de curatare specifice tipului tau de piele, incercand sa agresezi cat mai putin tenul, mai ales in cazul in care ai deja cosuri. Asadar, nu folosi produse uleioase (care produc mai mult sebumm). Nici produsele anti-acneeice foarte agresive nu sunt recomandate, mai ales daca acneea ta nu este una severa.
*Consuma multe apa pentru a ajuta digestia, constipatia fiind o disfunctie ce duce deseori la aparitia acneei.
*Nu-ti stoarce cosurile pentru ca exista riscul aparitiei cicaticilor de care cu greu vei scapa chiar si dupa vindecarea acneei.
*Ia suplimente alimentare din complexul de vitamine B si zinc, echinaceea, coenzima Q10, foloseste cura cu gel Aloe Vera, aceasta planta fiind benefica pentru afectiunile tenului. Daca ai in casa o planta Aloe, rupe din varfuri, despica in doua si aplica portiunea zemoasa pe zona afectata.