| MD0 a întrebat:

E vara si vreau o schimbare, vreau sa imi vopsesc parul sau sa imi fac suvite cu nuantator. Am tenul deschis si par saten deschis. Ce culori m-ar avantaja? Sa imi fac suvite sau sa imi schimb total culoarea parului? Vreau sa va aud sugestiile :3.
Funda pentru cea care mi se pare promitatoare.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Mie mereu mi-a placut mai mult ca parul sa fie intr-o singura culoare - naturala sau vopsita. Eu sunt vopsita roscat. Nu prea vad legatura cand te vopsesti integral, pentru ca eu am parul natural saten foarte inchis, aproape negru. In schimb, depinde de culoarea ochilor daca vrei sa arati bine.
-pentru ochi deschisi la culoare si ten mai inchis = orice culoare pentru par
- pentru ochi inchisi si ten deschis = orice culoare
- ten deschis + ochi albastri / verzi => blond deschis, de evitat nuante foarte inchise
- ten cu pistrui => blond aramiu sau roscat, de evitat culorile inchise pentru ca accentueaza pistruii
- ten masliniu si ochi caprui / negri => nuante de mahon, ciocolatiu, blond închis, negru, negru-măsliniu, de evitat roscat deschis sau blond-roscat pentru ca nu se potrivesc cu tenul.
ochi albastri / verzi / gri => blond sau blond-cenusiu
ochii căprui, albastru închis ori verde => blond murdar, saten deschis
Ochii negri = > par negru, ciocolatiu, visiniu, maro inchis
Daca totusi vrei neaparat suvite...
Incearca intai sa iti dai seama cat mai exact de nuanta de saten pe care o ai
http://media.roportal.ro/......-saten.jpg
Pentru saten mediu - suvite blonde-rozalii sau blonde-cenusii
Saten auriu - suvite aurii-rozalii, castaniu deschis, auriu deschis
Saten cenusiu deschis - suvite cenusii-argintii, blonde, blonde-cenusii
Saten deschis - suvite roscate sau blonde deschise
Sper ca am ajutat.

2 răspunsuri:
| Fdstra a răspuns:

Imi amintesc cand o prietena si-a schimbat total culoarea parului si nu o mai recunostea lumea pe strada,a fost tare faza laughing Dar i statea bine si avea si ea un ten deschis,deci ar fi o adevarata provocare,insa suvitele sunt mai interesante, de exemplu un negru ar iesi foarte tare in evidenta pentru ca tenul tau si parul tau sunt mai luminoase, si blond ar fi ok, dar cam toata lumea il face asa oh go on Poate chiar roscate daca iti place, dar mai greu sa asortezi dupahee hee

| iDangerous a răspuns:

Cu nunaţatorul culoare nu prea se prinde şi spun din proprie experienţă. La nuanaţor ai mai mult refexiile acelei culori, iar la şaten nu se prind decât culori mai închise. Sfatul meu este să te duci la coafor dacă e prima oară când te vopseşti sau faci şuviţe ca să ai o idee despre o culoare şi să îţi spună şi cineva care se pricepe cu ce culoare ţi'ar sta mai bine. La ten deschis vine bine roşcatul din punctul meu de vedere, dar contează să îţi placă ţie. Dacă nu vrei să vopseşti tot părul poţi să îţi faci şuviţe sau să vopseşti părul doar de la umeri în jos.