| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU
Nu stiu ce sa mai fac. Nu mai vreau sa mai trăiesc.
Incerc sa fiu fericita dar in zadar, zici ca sunt blestemata,
Am ghinion orice aş face. Am impresia ca oricine este mai bun decat mine.
Sunt urata( chiar daca prietenii ma mint ca sunt frumoasa ) când imi scriu băieți sau se baga in seama cu mine simt ca doar vor sa faca misto...ma simt ca o fraiera in lumea perfectilor.
Si la scoala am cam avut probleme, plus ca semestrul trecut am invatat extrem de prost si mi s-a stricat si media anuala.
Nu am prieteni mulți, si nici nu le pasa de mine.
Băiatul pe care il plac nu ma suporta, isi bate joc de mine si nu ma suporta.
Nimeni nu ma suporta si am impresia ca sunt privită cu scârba.
Sunt un esec, plâng zi de zi aiurea, nu am chef de nimic..simt ca nimic nu fac bine.
Nici haine n-am. sunt molesita mereu si cred ca sunt si bolnavă, am ameteli, mi-e rău mereu si alte chestii.Da oricum nu intereseaza pe nimeni. Nici analizele nu vreau sa mi le fac. Oricum vreau sa mor..sunt in plus si as face un bine omenirii daca as disparea.
Ma urăsc.
Sper ca ati avut răbdare sa cititi tot. Nu ma luati la misto va rog.
Intrebare: mai are rost sa traiesc? Ce sa fac? HELPP!
Poate dau si o funda.
Ps:nu cer atentie, vreau doar un sfat sau o părere.
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Hei! nu mai vorbi asa urat despre tine! Stiu cum e sa ai stima de sine scazuta si sa te simti in plus dar incearca sa gandesti mai obiectiv si iti vei da seama ca fiecare persoana are un scop in viata, de multe ori chiar cei care au multe indoieli si dificultati ajung sa faca lucruri marete in viata. O sa treci peste perioada asta din viata si poate cand te vei astepta mai putin o sa vezi o schimbare in bine. Incepe prin a te accepta asa cum esti si nu mai da atata importanta parerilor altora despre tine. Daca baiatul pe care il placi isi bate joc de tine inseamna ca e un om fara bun-simt si oricum nu ti-ar fi bine alaturi de el. Si ce daca cineva nu te place? de obicei daca cineva e rautacios cu tine inseamna ca persoana aia e nemultumita de sine si se simte mai bine daca subliniaza defectele altora..Concentreaza-te pe scoala, remediaza-ti media si gaseste-ti un hobby, o activitate care sa te relaxeze, poti face un curs sau sa faci voluntariat undeva. Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva imi poti da un mesaj privat aici.

| OldSoul a răspuns:

As putea acum sa incep cu chestii motivationale, dar nu cred ca e cazul, sau cel putin nu prea am dispozitia necesara sa scriu povesti.
Din tot ce ai spus, eu ma gandesc ca nu esti chiar atat de urata pe cat te vezi, ai spus ca mai multi baieti au intrat in vorba cu tine dar ai impresia ca vor sa faca misto, sa zice, unul, doi, dar cand deja intra mai multi in vorba cu tine sa crezi ca toti vor doar sa faca misto, aici deja gresesti.
In rest ce sa zic, nu conteaza cum te vad ceilalti, conteaza cum te vezi tu.

| peperonies a răspuns:

Cum merge clasa a 7-a?

| PersonajFictiv a răspuns:

Salut!

Uite un canal din care poti sa inveti multe si sper sa te ajute.

https://www.youtube.com/user/StudioB2kBS/videos

Apoi,orice probema ai, poti sa cauti pe net, o carte despre rezolvarea problemei respective.

| NAT0 a răspuns:

"sunt urâtă, sunt un eşec"
se numeşte stimă de sine scăzută.
Ori plăteşti un psiholog ori citeşti tu singurică cărţi despre psihologie, dezvoltare personală, etc. ori prin muzică.

Hei, lasă băitaul în pace. poate nu ştie să profite de ocazie.laughing E mic.

| BotezanDaniel a răspuns:

Iti dau un sfat psihologic:Tu suferi pentru ca pui mult suflet,te atasezi probabil de colegi,de prieten dar ei nu observa! Exclude-te de batjocoritori! In ziua de astazi si eu la scoala profesionala nu dau numai de obsedati sexuali,nervosi, incruntati, fraieri, scarbosi, eronati.Nu au habar de religie,de moralitate,de respect! Include-te in lumea asta,cauta persoane care sa gandeasca ca tine, daca nu gasesti schimba-ti modul de gandire ca persoane pe care le apreciezi, nu care isi bat joc de tine! Nu trai situatia de viata in durere, dezamagire care traieste in timp, in clipa de acum se dizolva! Traiese viata care este prezentul!