| DedeeAndreea a întrebat:

Hei tpu..Nu vreau sa ma plang dar ma simt foarte singura.Ma inteleg foarte bine cu un baiat din clasa,stam in aceeasi banca. Vorbim mereu.El vrea sa fim impreuna s a indragostit de mine, dar eu nu.I-am explicat ca nu vreau o relatie momentan(am 15 ani).Am fost cu un baiat care s a despartit de mine acum 2 luni..Inca mai am sentimente pentru el,desi stiu ca nu merita pentru ca a vrut doar sex de la mine ceea ce nu i am oferit.El este o problema pentru ca nu ma pot indragosti de altcineva. Efectiv il ranesc fara sa vreau pe baiatul de care v am zis ca stau cu el in banca, intr-un fel ma simt atrasa de el dar stiu ca daca vom fi impreuna se va termina urat si il voi pierde de tot desi simt ca il pierd..Il iubesc.Dar nu vreau o relatie cu el.Sunt foarte dezamagita de fostele relatii si simt ca nimic nu mai merge plus ca parintii mei nu ar fi de acord cu o relatie si nici fratele meu mai mare.Nu stiu ce sa fac..Simt ca pierd tot..Pe fostul nu il pot uita am o prietena intr o situatie asemanatoare si mereu vorbim despre acesti 2 fosti pe care nu ii putem uita.M-am indrpartat de el i-am dat block peste tot dar degeaba, in inimă tot este el.Simt ca innebunesc.Ce pot face? Cum il pot uita pe fostul si cum sa procedez cu colegul meu de banca(i-am dat sperante false..ne-am si sarutat am gresit desi i am spus de la inceput ca nu mai vreau o relatie).

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Aparent nici tu nu stii ce vrei, asa ca permite-mi sa iti spun eu:

1) Vrei sa realizezi ca fostul tau iubit este un copil imatur. Fostul tau iubit a fost un idiot care nu tinea la tine. De ce ai vrea sa iubesti asemenea persoana? Ai o pasiune ascunsa pentru durere? Iti place iubirea neimpartasita? Alooo, revino cu picioarele pe pamant. Pune mana si ocupa-ti timpul cu altceva, nu ai televizor, am inteles, du-te si practica un sport. Fa in asa fel incat sa nu-ti mai ramana nici o clipa libera pe zi, in care sa te mai gandesti al el. Fa mereu ceva.

2) Vrei sa-i dai doua palme prietenei tale. Prietena ta este o aiurita si ea. Pentru ca sufera la fel ca tine dupa o iubire neimpartasita. Da-i doua palme, luati-va in brate si apoi duceti-va sa va ocupati timpul cu ceva productiv, in loc sa va plangeti de mila una alteia. Cum ai vrea sa-ti revii, daca ai in permanenta langa tine o persoana care iti spune despre un caz identic cu al tau? Nu ti se pare putin absurd?

3) Vrei sa il ignori pe colegul tau de banca. In colegul tau de banca urla hormonii, si este prea las sa se dea la alta fata. Te-a gasit pe tine, pentru ca tu ai fost mereu buna cu el si culmea i-ai si raspuns la sarut. Spune-i in fata ca ai fost confuza si ca nu il iubesti. NU IL IUBESTI! Pricepi asta? Ti-e mila de el si atat.

4) Vrei noi prieteni/e pe langa cei pe care ii ai acum. Cei de acum sunt ingredientul perfect pentru o relatie bolnava.

5) Vrei intelegere din partea parintilor. Spune-le "Eu fug de acasa daca nu-mi luati un nenorocit de televizor si apoi ma puteti vedea pe cel la care va uitati voi, cum apar la stirile de la ora 5!"

6) Vrei sa-ti iei un animal de companie.

7) Vrei sa nu mai asculti toate vrajelile de doi lei ale celor din jurul tau.

8) Vrei sa inveti mai bine la scoala, ca sa intri la facultatea pe care ti-o doresti si sa faci ceea ce ai visat in viata, ca sa nu mai depinzi de nimeni niciodata! Asta este singura ta scapare la majoritatea problemelor care le ai acum.

| BadAngel3 a răspuns:

,,Probleme,, de copii, ha?

| MariaCristina100 a răspuns:

Buna!
Wow...Inseamna ca ai mintea incurcata.La fel si sufletul...Te inteleg.
Ideal este sa fii deschisa, exteriorizeaza-te, fii comunicativa si tupeista dar in acelasi timp pastreaza-ti feminitatea si evita sa fii cu nasul pe sus si sa dai ordine altfel decat in gluma. Poti sa topai de colo-colo ca mingea daca asa iti vine, baietilor le plac fetele energice si distractive. Cu siguranta toti baietii din jur te vor aprecia si daca vei fi amuzanta nu va conta pentru nimeni ca topai de colo-colo tocmai fiindca esti rotunda ca o minge. Dar este o chestie, fii dragalasa pentru tine sau in grupul tau de fete fiindca daca te apuci sa fii dragalasa cu unu si altul o sa fii o curva pe care toti o vor desconsidera. Asadar esti dragalasa pentru a iesi in evidenta si pentru a te face placuta si cam atat. De apropiat te apropii doar de baiatul de care iti place. Tine minte ca niciunui baiat nu ii place o fata disperata sa se cupleze.
Daca esti tipul de fata linistita care sta in banca ei si nu e toata ziua razand cu gura pana la urechi, atunci este de asemenea foarte bine dar va trebui sa incerci „sa fii dragalasa" cand te afli cu baiatul de care iti place. Depinde si de felul sau de a fi, fiindca sunt baieti care bat moneda pe vorba si baieti la care o simpla imbratisare sau atingere face cat o mie de cuvinte.
Cat despre fostul...Zic sa-l uiti.Nu-i raspunde cu aceiasi moneda, insa nici nu-l fa sa creada ca dobitocul mai te merita.
Bafta! O seara palcuta! Numai de bine!