| UchihaShisui88 a întrebat:

Hei TPU o întrebare...de ce foarte mulți adolescenții fumează? Adică am o grămadă de colegii, foști colegii, prietenii, cunoștințe care fumează... mai demult erau doar 2/3 care fumau, acum pare că este invers. din curiozitate, de ce majoritatea se apucă de fumat? -.-

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

De prosti... incearca o data sa vada ce/cum e si dupa nu se mai pot lasa, ba chiar ii incurajeaza si pe alti pentru a nu fii singuri care fac asta, e un viciu care nu te ajuta ba din contra te strica, am si eu destui colegi/amici care o fac, dar personal nu am fumat nici o data si nu o voi face.
Sper ca te-am lamurit si ca nu o sa incerci sa vezi de ce.

| Neo12 a răspuns:

Din cauza tentaţiei.
Ei văd că cei din jur fumează şi zic şi ei să încerce să vadă ce e bun în asta. Unii fumători îi îndeamnă pe nefumători să încerce şi uneori sunt siliţi chiar să facă asta şi până la urmă cedează.
Mai fumează şi din cauza stresului, supărării că cică prin metoda asta ei se descarcă şi se liniştesc, dar nu e aşa. Nicotina aia ajunsă în sânge, îl îngroaşă şi circulă mai greu.
Gudronul ăla nenorocit are în el o substanţă de se bagă în asfalt şi plămânii asimilează acest gudron.
Nimic bun în ele.
Unii se dau mari pentru că fumează, cred că cine ştie ce mândrie e asta, dar când colo, dau dovadă că-s chiar proşti.

| Ciumpi35 a răspuns:

Ca să pară șmecheri în fața prietenilor.

| g00dmorning a răspuns:

Cea mai mare parte fumeaza de smecheri. Sa nu te apuci, mori mai tanar/a. Fumeaza pentru ca pretind ca sunt cineva, se cred cei mai cool. Sau cam ce a zis Diana249

| TheBestTPU a răspuns:

Multi fumeaza din cauza ca sunt influentati de prietenii lor si stii cum e, mai greu sa iti refuzi prietenii. mai mult incepe din joaca. poti sa te uiti la videoclipul asta: Levi-De ce fumeaza tinerii. e un vloger super. parerea mea. merita

| Diana249 a răspuns:

Pai, din cauza anturajului care fumeaza, din cauza stresului, din cauza problemelor familiale, scolare sau chiar de sanatate, ca sa nu pice de "fraieri" in fata prietenilor. Cam asta