| scumpika89 a întrebat:

Hei TPU...pentru cei care al cunosc pe g dragon din trupa bing bang ce mai stiti de el?.ma puteti ajuta cu ceva detalii despre viata lui? gen are iubita, etc.pls multumesc

1 răspuns:
| LeMousiqe a răspuns:

Iata cateva detalii despre el:
Kwon Ji-Yong (Coreeană: 권지용; născut la 18 august 1988), mai bine cunoscut sub numele de scena lui G-Dragon (coreeană: 지 드래곤), este un rapper din Coreea de Sud, cantareata, compozitoare, producător și model.La vârsta de opt ani a fost în SM Entertainment, cu toate acestea el a decis să schimbe casele de discuri. Dupa 6 ani ca stagiar în cadrul Divertisment casa de discuri YG, G-Dragon oficial a debutat ca lider și una din cele două rapperi pentru grupul coreean Big Bang. G-Dragon a fost implicat cu scrierea, compunerea si producerea multe dintre Big Bang lui piese, inclusiv "Lies", "Adio Ultima", și "Haru Haru".El a lansat albumul de debut solo, Heartbreaker (2009), care a dat numarul unu singur cu același nume.Albumul a devenit unul dintre cele mai de succes albume ale anului, castigand vanzari de peste 200.000 de exemplare și de a câștiga premii asiatice Mnet Muzica pentru Albumul Anului. Heartbreaker a stârnit controverse, de asemenea, importante pentru artist, inclusiv acuzații de plagiat. După aproape un an de pauză, G-Dragon și coleg de trupa, TOP colaborat pentru a înregistra și eliberați albumul GD & TOP (2010).Albumul a văzut lansarea a trei single-uri: "Ridicat Ridicat", "Oh, da," și "Knock Out", toate din care au clasat în primele trei poziții ale diagramei Gaon, cu "High High" a devenit o diagramă-joben. În 2012, G-Dragon a lansat primul album solo al doilea, "unul dintre un fel," cu hit single "One of a Kind", "Pastel" și "Asta XX."Influența G-Dragon se extinde dincolo de industria muzicală, având în tendințe majore în formă de Coreea de Sud. Controlul său strict asupra imaginii lui artistice au câștigat-l laude pentru contribuția sa la moda, si continutul lui lirice și compoziția au acumulat-l premii. El este singura persoană selectat ca "50 motive pentru Seul este cel mai bun oraș" de CNN [1].