| UchihaShisui88 a întrebat:

Hei TPU vreau sa pun o intrebare referitor la generatile actuale, am observat ca foarte multi incep sa asculte manele, multi incep sa petreca timpul doar cu tigani si tot felul, vad ca baieti incep sa se penseze si fetele incep sa fumeze sa fie pline de ele, multe umbla cu baieti cu 4/5 ani mari iar ei doar pentru interes, acum bataile sunt la ordinea zilei, daca nu ai 10.000 de poze pe Facebook nu esti cineva, copii mai mici sunt plini de figuri si curaj... stiu ca imediat imi voi auzi vorbe gen: comunist sau mai stiu eu ce... -.- dar, nu sunt este normal sa te distrezi si sa te bucuri de tinerete dar acum, din curiozitate intreb, cum se face ca intr-un timp asa scurt s-au schimbat in rau generatile actuale?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si eu observ (e suficient sa-ti citesc postarea) ca sunt din ce in ce mai multi analfabeti...in ce generatie oi fi tu!

| UchihaShisui88 explică (pentru ardnaxur1961):

Sunt pe telefon ^.^ mersi chiar nu stiam ca sunt analfabet thinking

| elievonc a răspuns:

Ca bine zici. Suntem mici si fara minte, discutiile pe o anumita tema sunt plictisitoare, incepem sa spunem chestii fara sens doar "for fun" si nu, asta nu-i distractie daca ma intrebi pe mine. A fost mult pana au inceput sa faca asta copilasii aia populari de fite care au enspe mii de poze si de like-uri pe facebook, iar instinctul de turma loveste din nou si toata lumea s-a luat dupa acesti copii. Ca acum na, poti sa stai si-n varful muntelui si tot stii pe de rost neews feed-ul laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu daca intr-adevar sunt toti asa. Probabil este mai usor sa observi tinerii care stau la colt, asculta manele si sparg seminte, decat pe cei care isi vad de treaba lor, stau acasa si citesc o carte. Genul asta de tineri nu erau prea des intalniti nici inainte, din pacate. Problema este ca inainte erau doar mai putine moduri in care tinerii se puteau distra, asa ca cititul unei carti era mai la indemana.

| Apokales a răspuns:

Am putea spune ca-i de vina internetul, televiziunea prin cablu deoarece acolo vezi toate prostiile si ai libertatea sa te uiti si sa faci relativ orice, fara sa te aresteze sau sa te dea in judecata cineva laughing. Dar in realitatea este alta, de vina este educatia proasta pe care o au respectivii. Poti sa ai un televizor in casa si un calculator si poti in acelasi timp sa oferi o educatie buna copilului tau in asa fel in cat sa poata selecta din acele emisiuni tv, din acele informatii de pe net ce este bun si ce este rau. Mai poti spune ca este din cauza anturajului, dar tot consider ca educatia este de vina pentru faptul ca respectivii au ales acel anturaj. Probabil ca acum parintii sunt si coplesiti de aceste lucruri pentru ca au trait alte vremuri si de aceea educatia s-a cam degradat in ultima vreme si in scurt timp : BAAMMM! avem o tanara degeneratie. Inca o ipoteza ar fi faptul ca nu s-au schimbat intr-un timp scurt, ci doar au aparut prea multe schimbari deodata ce au determinat sa observi cu usurinta schimbarea. Deci parerea voastra care este?

| KatyyLWA a răspuns:

Cu ce exemple "bune" avem la televizor, normal ca generatia asta devine tampita. Nu toti parintii mai sunt atenti la ce fac copiii lor si le dau libertate. Totul e din ce in ce mai rau straight face

| NoobyLolman a răspuns:

Totul a început când au apărut rețelele de socializare

| Wehrmacht a răspuns (pentru NoobyLolman):

Intreb si eu asa... poti sa argumentezi ce ai scris acolo?