| Sorina12 a întrebat:

Hei! Va rog un pic de ajutor! M-am certat astazi cu mama foarte tare. motivul ii urmatorul, am iesit de la scoala cu 10 minute mai repede si am sunat-o de vreo 4 ori sa o intreb cine vine dupa mine, da nu mi-a raspuns( pe jos nu ma puteam duce, stau departe de casa, la vreo 6 km). nu a raspus, l-am sunat pe tata si tata a sunat-o pe mama si s-au certat(motivul nu il stiu exact) si mama incepe sa se certe cu mine ca is rea, ca vreau numa haine si din astea. poate ca is si eu rea, recunosc da si ea are partea ei de vina. de cand o stiu intarzie dupa mine, ma lasa in frig, astazi de exemplu ningea si era foarte frig. in fine, astazi m-ai spre seara iarasi a inceput si mi-a spus sa uit ca am mama, sa ma duc la bunica mea( mama lui tata, spune ca is rea ca ea) si nici sa nu mai vorbesc cu ea. ce-i drept mama a facut multe pentru mine, tata cam bea. am si eu partea mea de vina, da chiar sa vorbeasca asa? Ma simt foarte rau, o iubesc cel mai mult si nu pot sa suport sa fiu certata cu ea. eu tot timpul am tinut cu ea si i-am luat apararea indiferent daca a fost de vina sau nu. un sfat, va rog! fara raspunsuri rautacioase.

6 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Mama ta are si ea o viata destul de grea, cred ca ai putea si tu sa incerci sa o intelegi. Stiu ca nu e datoria unui copil asta, dar ai putea sa o si ajuti. Nu sa faci lucruri concrete, materiale, dar ai putea sa nu ii mai ceri atat de multe si sa te comporti mai frumos cu ea.
Cred ca ai 12 ani, nu mi se pare normal ca la varsta asta sa tot tragi de mama ta, chiar daca stii ca ii este si ei greu.
Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar trebuie sa nu fi egoista si sa te gandesti si la mama ta putin. Si eu merg in fiecare zi vreo 3 km de la statia de autobuz pana acasa, pe marginea drumului, trec si pod peste autostrada, bate vantul si nu e tocmai cald. Dar nu am ce face, nu ma plang toata ziua parintilor(e adevarat totusi ca sunt mai mare ca tine).
Tu de exemplu puteai sa pornesti spre casa, si sa ii spui mamei tale ca va intalniti pe drum, nu sa o suni si sa te astepti in 1 minut sa fie in fata ta. Mai ales ca tu ai terminat mai repede, si mama ta nu era poate pregatita.
Ar trebui sa iti ceri iertare mamei tale si sa apreciezi faptul ca te poti baza pe ea. Si de acum incolo nu mai fi egoista. Mama ta nu isi poate dedica toata viata ei tie.

O zi buna!

| xClementine a răspuns:

Hei, si eu ma cert de multe ori cu mama, cate tampenii pe care nu le cred despre ea m-au scapat la nervi, de cate ori nu i-am repetat c-o urasc si ca nu merita sa fie mama. Astea-s perioade si perioade. Intr-adevar, vorbele raman fix ca o urma, odata ce le-ai spus, nu mai pot fi sterse deloc, exact ca si atunci cand folosesti guma de sters, urmele de la creion inca mai raman. In cazul de fata, te inteleg, cred c-ar trebui sa-i marturisesti mai des ca intr-adevar o apreciezi si ca nu-ti doresti decat ca ea sa-ti ramana alaturi, pentru ca pana la urma, atunci cand prietenii pleaca, doar parintii raman, ei sunt cei care nu te vor parasi si insela niciodata si care vor veghea mereu asupra ta. Sunt sigura ca mama ta n-a vrut sa zica nici ea asta, te iubeste, doar esti copilul ei, poate a avut ceva motive intemeiate din cauza carora a intarziat, nu trebuie sa judeci chiar atat de aspru. Am facut-o si eu candva, si-acum regret.
So, daca nu-ti place sa fii certata cu ea, fa tu primul pas, impac-o si cere-ti iertare, isi va cere si ea la randul ei, dupa care, ofera-i o imbratisare si spune-i c-o iubesti mai des, inseamna mai mult decat crezi.
Multa, multa bafta si capul sus! happy

| Urpaniel a răspuns:

Te-a certat din vina tatălui, îşi varsă nervii pe tine, nu e vina ta.

| CrazyRat a răspuns:

Tu iti dai seama ca tiai raspuns singura la intrebare nu?
"ce-i drept mama a facut multe pentru mine, tata cam bea."
Tati de genu cauta intotdeauna motiv de cearta (stiu asta nu numa ca o stiu de la alti da is si patit nu mai stiu ce ii data de cand eram mic, in fine).
Tatal tau cand a sunat-o pe maica-ta sigur a inceput cu scandalul, tu ar trebui sa fi mai intelegatoare cu ea si nu conteaza ca intarzie bine ca vine, si ai putea sa nu ii mai zici la taicato toate sa gaseasca motiv de cearta. Du-te si impacate cu ea ca o sa iti para rau mai tarziu.

| AmyAmeliaIMIPLACCEREALELE333x2 a răspuns:

Spune-i ca-ti pare rau si spune-i ca te simnti rau ca te-ai certat cu ea intr-un cuvant spune-i ce simnti.
Si daca tot zice sa te duci la bunica ta ascult-o si fa-o macar sa-si dea seama ca a gresit.winking Sper ca te-am ajutat.

| SpaceBound a răspuns:

Of. Si eu ma cert astfel cu mama mea. De multe ori chiar si mai rau. Poate in familia ta sunt unele probleme. Mama ta probabil era nervoasa si s-a certat cu tine deoarece dorea sa-si descarce nervii intr-un mod sau altul. Nu crede nici ea ce a spus. Crede-ma. Pana maine uita si o sa fiti din nou in regula. Daca vrei sa mai vorbit ma gasesti pe privat. Sper ca te-am ajutat. Bafta! :*