| Adelina159 a întrebat:

HEII :3 Am 14 ani,1, 55 si 63 de kg. Toti imi spun ca sunt bine si ca e normal sa mai am putina burtica, dar eu ma vad foarte grasa, chiar obeza! Help me! (De mancat nu mananc foarte mult, dar am metabolismul scazut ). DAU FUNDA LA CEL MAI EFICIENT RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| muffinXXL a răspuns:

Ești doar mai "pufoasa", nu obeza, doamne fereste!:-D In primul rand fa mult sport. Cel puțin o ora pe zi. Genuflexiuni, abdomene, alergari si preferatele mele - greutățile! De asemenea, poți sa dansezi. Îți pui melodiile preferate la maxim si dansezi o ora. Sportul trebuie sa meargă mana in mana cu o dieta echilibrată. Evita dulciurile, mănâncă in schimb mai multe fructe pe zi. Evita si pâinea, carbohidrații se transforma la un moment dat in organism in aceleași substanțe in care se transforma si zaharul. Nu îți recomand absolut deloc dieta fara grăsimi, te înfometează si nu vei avea energie nici macar sa mergi la școală, dar pai sa mai faci si sport... In orice caz, in orice librărie intri o sa găsești un perete întreg plin de cărți pentru nutriție. Si sfatul meu este sa mergi pe un program mai ușor de slăbire. Nu cred in prostiile gen pilula minune. Închipuiseți ca organismul gândește de capul lui. Daca va vedea ca slăbești 10 kg in doua săptămâni o sa zică ori ca e foamete si o sa înceapă sa depună rezerve de grăsimi ori ca stăpânul lui a luat-o pe arătură si se sinucide prin infometare, caz in care iar o sa depună toate grăsimile de care dispune. Succes

| peperonies a răspuns (pentru muffinXXL):

"Evita dulciurile, mănâncă in schimb mai multe fructe pe zi." -> fructele au zahar cam cat au si dulciurile, de ce ar evita unele dar manca altele?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Fa sport, fa exercitii specifice, cum ar fi abdomenele.

| Nostradamus1Symbolum a răspuns:

Fibrele te ajuta sa transformi alimentele in energie, iti pastreaza buna functionare a organismului si te fac sa te simti satula - deci nu vei mai vrea sa mananci inca o portie. ( Fructe, Legume, Cereale)