| DyaDiiana19 a întrebat:

Heii!
Cum e in Italia la scoala?
1.Copii din Romania sunt discriminati si insultati?
2.Este usor?
3. Daca sunt clasa "x" in Romania si ma duc acolo, voi trece in urmatoarea clasa? Sau repet anul?
4.Inveti destul de repede si usor lb. Italiana daca esti copil?
5.Programul este de la 8:00 la 13:00?
6.Sunt profesori rai?
7.Ma lasa repetenta daca nu stiu?
8.E adevarat ca din clasa 1 pana in clasa a 5 a mergi cu parinti la scoala? Adica te conduc si te aduc?
9.Cat e alocatia?
10.E frumos acolo?
Cam multe intrebarii, dar chiar trebuie sa stiu. Va rog, cei care ati fost acolo, ajutati-ma. Mersi anticipat.
Funda!

Răspuns Câştigător
| SteveEO a răspuns:

Am o fosta colega care e in Italia si am avut discutii cu ea.
1. Nu. Te ajuta sa te integrezi cat mai repede.
2. Este mult mai usor ca in Romania.
3. Acolo sunt chestii diferite. Nu prea este ca la noi. Este cu corpuri. Ceva de genu. Asta nu stiu cum sa explic, vezi acolo la scoala.
4. Inveti in minim 2 saptamani multa italiana deoarece faci cursuri.
5. Parca da.
6. Depinde. Nu prea are logica intrebarea. Pot fi profesori si profesori.
7. Acolo nu se lasa repetenți.
8. Probabil.
9. In funcție de veniturile anuale ale parintilor.
10. Cred ca da laughing

Cu placere.

| alessia00 a răspuns (pentru SteveEO):

Te lasa repetent si inca cum...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1, am vazut si in a 8 si in toti anii de liceu o chestie, daca esti un cocalar ca restul o duci bine, daca nu, nu te baga nimeni in seama. acum depinde peste cine dai.

2.depinde la ce te referi, vrei sa ghicesc?

3.eu am facut a 7 in rom si acolo am fost normal in a 8.

4.depinde de cat de destept esti, repede daca nu freci menta, 2 ani daca vb cand iti vine tie.

5.eu am avut de la 8 la 3 dupa amiaza, dar am vazut ca asa erau doar cele cu profim mate-info ca mine, nu stiu restul.

6.depinde peste cine dai, la mine au fost de treaba.

7. daca nu esti macar de 7 acolo sau 6, da. ei nu-s ca in rom sa iti dea 10 sa li se dea salariu mare, aici iti da nota care o meriti pentru ca salariu lor e la fel daca toti au 10 sau 4 pe linie.

8.nu stiu.

9.cine isi mai aminteste

10. foarte, fata de Romania e, numai vezi atatia caini, de fapt deloc. sunt locuri frumos, dar ca peste tot, omu strica tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App traiesc aici de 6 ani, asa ca nu bag din burta, si la mine fiind liceu "mai avansat" poate e mai multa scoala si mai "rai" profesorii, cine stie.
vazand raspunsurile diniante mea,, de aia zic.

| alessia00 a răspuns:

1. daca dai de un speciment rau crescut, care are cv cu romanii te insulta, de descrimat eh ce sa zic din propria experienta putin da la inceput dar nu de profesori ci de elevi, profesorii sunt super de treaba cu staini.
2.Depinde cu ce livel vi din Romania.
3.Nu, nu il repeti.
4.Eu am invatat-o repede, depinde de fiecare copil
5.Programul este de la sapte:45 pana la 12:45 sau 13:35
6.Nu,Nu
7.da
8.nu stiu
9.eu nu am
10. da, mai ales daca ai prietenii
Ma poti intreba orice sunt la scoala in Italia. Pupici