| jackpot9 a întrebat:

Salut, TpU am 14 ani si am terminat clasa a 7-a in Romania, si as vrea sa ma mut in Italia sa fac acolo clasa a 8-a si nu prea stiu daca este mai greu sau mai usor. Eu deja stiu sa vorbesc in Italiana pentru ca am mai facut acolo gradinita si clasele 1-4, doar ca nu-mi mai amintesc cum este.
As vrea sa imi spuna cineva care a mai facut acolo scoala cum este in Italia. Si apropo orasul in care ma mut este Cirie. Dau funda.
Multumesc anticipat happy

3 răspunsuri:
| ImpulsGamingRo a răspuns:

Iti spun sincer sa nu te duci.Depinde ce scoala e.Am fost un semestru in Frosinone si e de...Mi nu mi-a
placut.Depinde cum ti se pare tie.

| 1mPuLs a răspuns:

Pai poti merge 1 an pentru invatarea limbii, sau daca chiar stii bine, n-are ce sa te opreasca, in orice tara e greu fiind nou la scoala.

| Elena_Ele_1999_Mas1 a răspuns:

Eu am terminat a 8-a si sincer nu mai vreau sa aud niciodata de scoala din Italia...acum zic de cele din zona de nord a Italiei, mai exact Lombardia.Este foarte mult rasism, si asta spun toti.Dar sa stii ca am facut-o pe a 7-a la Roma(capitala Italiei).a fost mai bine de o suta de ori sa stii ca acolo nu prea exista atata rautate.Si sa nu te sperii prea tare cand o sa-ti scada notele peste noapte...in Italia nu o sa ai note prea mari ca in Romania, daca esti de 10 acolo ajungi de 7..asta e.
Poate o sa te duci la o scoala mai buna decat cea care am facut-o eu. Iti urez noroc.