| Phantasmagoria a întrebat:

Heiibig grin Am nevoie de ajutorlaughing

Semestrul asta am chiulit.nu mult dar destul. Am 12 absente.

In niciun caz nu vreau 9 la purtare(pentru ca la 10 absente se scade un punct), vreau sa le motivez cumva. Dar nu stiu datele in care am chiulit. Nicio alta profesoara nu vrea sa mi le spuna, ca cica numa diriginta are voie, si daca o pun pe diriga o sa vada ca am multe si o sa sune la parinti. Si ei nu trebuie sa afle laughing...
Problema e ca mai e si timpul.nu am decat vreo 3 zile la dispozitie incepand de luni sa rezolv situatia.

Ce ma faaac? FUNDA

Răspuns Câştigător
| lightblueC a răspuns:

Ph. nu inteleg ce e asa de greu sa le spui parintilor ca ai chiulit de cateva ori? Macar daca nu-i poti spune mamei, spune-i tatei, si invers. Ei pot face rost de o scutire medicala, chiar daca nu ai fost bolnava, sau iti pot scrie o declaratie in care sa zica ca ai avut probleme familiale(de familie) si nu ai putut venii la scoala. Doar nu se poate ca parintii tai sa nu fi chiulit niciodata de la ore... au fost si ei copii ca noi, nu? Trebuie sa te inteleaga.
Poate tot nu vrei sa le spui parintilor. Insa sa stii ca absentele ti le poate motiva doar diriginta, si mi-ai spus ca diriginta le va spune parintilor. Asa, daca vorbesti cu parintii tai nu mai ai niciun stres, situatia e rezolvata. Alta solutie eu nu vad.

7 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Trebuie sa le spui parintilor. Ei vor putea discuta cu medicul pentru a face rost de o banala scutire medicala ca sa iti motiveze absentele. Daca nu, suporta consecintele. Nu poti sa chiulesti ca distrusa de la scoala si sa vrei si nota mare la purtare.
Bafta

| Anduuu a răspuns:

Buna! sincer, am o colega cu 113 absente si are doar 1 punct scazut la purtarelaughing noi suntem clasa a 8-a.tu esti la liceu? eu stiu ca la 30 absente-1 punct scazut la purtare...mergi la medicul de familie si cere o scutire pentru ca ai fost racota 2 saptamani su 3 zile sau cat ai lipsit tu! alt ceva nu stiuwinking

| AlexiaClaudia a răspuns:

Inventeaza ca ai o nanasa, sa zicem ca e cineva mai mare si pe care diriginta ta nu o cunoaste, si vine nasa ta si o roaga pe doamana diriginta sa-i arate datele cand tu ai lipsit, pai normal ar trebui sa-ti asumi consecintele si sa nu ascunzi nimic de parintii tai care vor sa-ti fie bine si care te iubesc.E semn ca-i respecti cu adevarat

| Fiction a răspuns:

Incearca sa scrii o scutire cu semnatura unuia din parintii tai, desi nu e frumos, drept si corect.Bafta!

| Fiction a răspuns:

Frumos* scuze

| denise_9126 a răspuns:

Doar atata problema sa fie oh go on! 12 absente - nu sunt multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repede, până nu se încheie anul. Vorbește cu părinții tăi să îți scrie un bilețel spre diriginta ta (acum nu e mare pagubă că e sfârșitul anului, sunt doar două absențe, lasă-le pe alea 10 nu cred că nu ți-ar dăuna cu ceva). Sau la medic să îți facă o scutire.

Dar dacă chiar nu vrei să afle. Ăăă, ai uitat de ședințe? Părinții tăi pot suna oricând diriginta să afle situația ta fără să știi sau să afle notele de pe site-ul școlii (dacă aveți aplicația).

Sau roagă-te de părinți/dirigintă, zi-le că te-ai simțit rău și că ți-a fost frică să le zici din cauză că nu te-ar crede și... găsești tu o scuză.