| Theawesomegirlintheworld a întrebat:

Heii, TPU! Problema/intrebarea mea e: am doar 14 ani iar multi dintre prietenii mei fumeaza. Parintii mei sunt niste antifumatori inraiti si desi incerc sa le explic faptul ca doar pentru ca prietenii mei fumeaza sau am mers intr-o cafenea unde se fumeaza nu inseamna ca si eu fumez...dar ei nu inteleg..sau vor sa ma tina acasa straight face. Ce ar trebui sa fac? sau...cum sa maschez fumul? Cred ca orice parere ma va ajuta. Multumesc :*!

1 răspuns:
| Lotus25 a răspuns:

Daca incerci sa maschezi fumul nu de fiecare data iti v-a iesii, asa ca las-o balta. Mai bine spune-le ca ar trebui sa aiba incredere in tine si ca sa le castigi increderea spune-le ca te pot verifica cand vor ei.
Cand ai ocazia sa spui de fata cu ei ceva e genul: doamne, ce vad oamenii astia la tigara? Mie mi se pare stupid sa te imbolnavesti singur.
Sau daca vii dintr-o cafenea si mirosi a tigara spune-i mamei tale ca vrei sa iti speli hainele chiar atunci pentru ca miros. urat a fum.
Sper ca te-am ajutat.