| Sadness12 a întrebat:

Heii TPU!
Sunt in clasa a 7-a..Pana acum toti colegii si-au batut joc de mine,ca sunt timida,rad de mine ca ma imbrac mereu cu aceleasi haine,ca sunt mai timida, ma barfesc.
Si m-am hotarat ca din a 8-a sa ma schimb, pentru ca nu mai suport sa rada toti de mine.
Cu ce trebuie sa incep? Dau funda

7 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Tu trebuie sa ai initiativa, sa faci o schimbare cu tine.Incearca sa diversifici, sa fii mai putin timida, sa le,, dai peste nas'', vorba aia.

| Vlach a răspuns:

Nu te schimba sa te faci placuta unuia sau altuia,lasa-i in ignoranta lor,ca aia nu sunt colegi pentru totdeauna,o sa mergi la liceu,de ce sa te schimbi in ultimul an sa le faci lor pe plac?
Decat sa fi ca ei,sa te iei dupa modelul generatiei asteia,gen ca trebuie sa asculti satra benz,sa injuri si sa dai in clocot de tupeu, sa te iei de cei mai neajutorati si sa fi un om de nimic, mai bine ramai asa cum esti, daca ei nu te pretuiesc asa cum esti, sigur altii o vor face

| Bernardus a răspuns:

Nu, Nu fa absolut nimic. Nu trebuie sa schimbi cine esti doar pentru niste oameni pe care ii detesti. Crezi ca merita? Iti zic eu ca nu. Cretinii care rad de altii sunt cea mai joasa speta a existententei umane. Sunt niste tristi frustrati care n-au ce face cu viata lor, si singurul mod in care se pot simti bine este sa se ia de altii. Nu merita sa faci nimic pentru ei, mai ales ca nu ai ce el face. Poti sa ascensionezi la rangul de zeu, ca tot or sa gaseasca ceva de care sa se ia la tine. Am trecut si eu prin asta, si stiu cat de oribil poate fi, Sunt clasa a 8-a si urasc fiecare clipa in care sunt la scoala. Daca vrei pe cineva cu care sa vorbesti despre asta, Bibou of life ma cheama pe skype. Da-mi add si suna-ma oricand simti ca ai nevoie.

| LexiEla a răspuns:

E important sa ai prietene mai misto ca tine in clasa (oricat ai vrea ca schimbarea sa vina de la tine, e un bun start sa te tii dupa prietene). Ce poti tu sa faci : razi mai mult, vorbesti mai mult (dar nu prost), iesi in pauze, te imbraci mai putin scolar, nu iti prinzi parul, eventual un pic de rimel. Daca nu vrei neaparat sa faci ceva evident, e de ajuns sa stai in banca si sa asculti muzica la casti ca sa nu spuna ca esti timida, ci ca vrei sa asculti muzica. Fi rea! E important sa nu dai nimic nimanui (doar prietenilor apropiati).

| Turbo223 a răspuns:

Faptul ca esti timida este un lucru care trebuie schimbat dar nu neaparat pentru nesimtirea colegilor ci pentru tine.Este bine sa socializezi mai mult si sa iesi in evidenta, iti va ajuta viata sociala.Nu trebuie sa devi cea mai indrazneata din clasa, dar trebuie sa prinzi putin curaj, nu poti sa stai ca muta mereu.Sa rada datorita faptului ca te imbraci mereu cu aceleasi haine? Asta mi se pare ceva copilaresc si ciudat (dar este normal, presupun ca tu si colegii tai aveti 12 sau 13 ani). Ei bine, poti incepe sa te imbraci in alte haine, bineinteles, intrebarea este de ce te imbraci mereu in aceleasi haine? Cred ca ai mai mult decat o singura pereche de pantaloni si un tricou, nu? Poti sa vi in fiecare zi cu o haina diferita de a ta (sau sa iti cumperi si altele noi), nu o zic in nume de rau, dar nu poti veni chiar in fiecare zi in aceleasi haine (deoarece poti sa transpiri iar hainele se murdaresc pana la urma).Cam atat ai putea face, din detalile pe care ni le-ai oferit.Totusi,esti tu asa sigura ca nu te vor mai barfi in continuare? Cam toti copiii acum devin rai (eu am vazut un copil de 5 ani care m-a injurat degeaba) si nu putem sa facem nimic decat sa IGNORAM. Este posibil sa gaseasca alte motive pentru a te barfi, cum ar fi (ai note mici, ai note prea mari, vi mereu cu parul legat, etc) dar sunt niste aiureli.Se vede ca tu esti subiectul lor de interes, ei nu au ce face si isi bat joc de tine, deoarece te vad mai timida/retrasa.Este posibil ca unii dintre copii de la tine din clasa sa te barfeasca deoarece un copil care e bine vazut de ceilalti colegi din clasa sa o faca, iar el ca sa para "smecher" sau "cool" il copiaza pe cel "popular". In fine, daca tu ai macar o prietena sau un prieten in clasa sau 2-3 nu cred ca ar fi vreo problema (dar acesta este punctul meu de vedere). Este bine sa ai pe cineva cu care sa vorbesti, care te intelege si poate te apara de colegii rautaciosi. Daca pana acum nu ti-ai facut niciun prieten va fi destul de greu sa...iti faci altii sad deoarece in clasele 0, 1, 2 este mult mai usor sa iti faci un prieten decat in clasele astea de 5-8.Eu acum am prietenii mei vechi rau, pe care-i cunosc de vreo 10 ani intregi, nu mi-am prea facut altii.Cum am mai spus, nu stiu daca iti mai poti schimba imaginea in fata acestor "nesimtiti" deoarece acum este prea tarziu.Dar nu crezi ca este ciudat ca vrei sa te schimbi doar ca niste oameni, care peste cativa ani nu vor mai avea vreo legatura cu tine, sa te placa? In clasa nu ai pe nimeni cu care vorbesti? Eu cred ca da. Ramai cu colegii si colegele cu care te intelegi nu are rost sa incerci sa fi ca ei, deoarece vei deveni incet incet si tu nesimtita, exact ca ei.Acesta este sfatul meu, care poate pentru tine va parea prost, insa colegii tai poate isi bat joc de tine din placere.Eu zic sa schimbi faptul cu timiditatea, sa tragi aer in piept si sa prinzi putin curaj si sa iti schimbi hainele (nu pentru ca vor ei, ci pentru binele tau). Daca vor continua sa isi bata joc, este clar, esti centrul lor de distractie si greu mai poti schimba ceva.Un alt sfat ar fi sa-i ignori si sa te prefaci ca nu-i auzi si sa nu pari afectata de ce spun ei...

Răspuns utilizator avertizat
| Frentescu_Ioana_2000 a răspuns:

Ai putea incepe prin ati crea increderea in tine. Poti face asta gasind persoane care macar par sa aiba un stil asemanator cu al tau si sa va impreteniti. Asta o sa iti aduca mai multa incredere in tine decat iti poti imagina. Dupa aceea daca chiar consideri ca ar trebui sa schimbi ceva la tine schimba, dar sfatul meu este sa ramai asa cum esti, unica si speciala in felul tau.