| bff12 a întrebat:

Heiii buna TPU! Cine ma poate ajuta cu niste statusuri de prietenie falsa?

4 răspunsuri:
| Chrissy92 a răspuns:

Adevaraţii prieteni sunt aceia care se află alături de noi atunci când ni se întâmplă lucruri bune şi se bucură de victoriile noastre. Falşii prieteni apar în momentele grele, cu mutra plouată, "de solitaritate" cu noi, dar de fapt suferinţa noastră îi consolează pentru viaţa lor mizerabilă.

Citatul următor, se poate referi atât la prietenie adevărată, cât şi falsă. Depinde din ce perspectivă îl iei:

Timpul cere vamă oricui, cu excepţia prieniei!

Nu cred că există prieteni, ci doar momente de prietenie.

De ce spune prietenie adevărată, cand, dacă nu e adevărată, nu e prietenie?

"Poti sa vopsesti o cioara in alb ca nu va fi porumbel. la fel cum nici una dintre voi nu va fi ce am fost eu pentru el
Ce-i aL meu e PuS deoparte Sa va Fie clar La Toate"
Tine minte ca o lacrima adevarata e rece La fel si timpul care nu mai trece Am doar simple regrete:-s Iar ce`a fost intre noi. doar FaLse sentimente"

E fata calculata care stie cum si unde sa te faca.Stie cand sa rada, stie cand sa fie suparata.In ochii tai sa fie:SINGURA fata importanta
Am pretentii ` marii `! am intenti bunne `! is nebunaaa ` si`mi ardee de glume
Ai Sa Cauti Persoana MeaH, In Fiecare `EA` Din Viata Ta. Buna Sau Rea, Eu Am Fost Doar A Ta Ea In Orice Moment Poate Fi si-a Altuia
O prietenie adevarata inseamna o prietenie in care cele doua persoane sa aiba incredere una in cealalta... daca una dintre ele se indoieste de cealalta inseamna ca acea prietenie este una falsa

O prietenie falsa duce la durere nesfarsita:asa ca prietenii trebuie alesi cu multa chibzuintza.
O simpla comparatie intre prietenii adevarati si prietenii falsi

Prietenii adevarati te critica sa nu cumva sa ti-o iei in cap, prietenii falsi te lauda ca sa te faci de rahat…

Prietenii adevarati sunt langa tine la bine si la greu, nu te lasa cand ai probleme, prietenii falsi sunt cu tine la bine, la greu dispar cand ai probleme, se fac ca nu te cunosc.

Prietenul adevarat iti spune nu mai bea, prietenul fals iti da sa bei pana cazi in cap…

Prietenul adevarat nu profita de tine, prietenul fals si-ar da in cap ca sa ii dai si lui ceva…

Prietenii adevarati mi-au spus pe fata ce au avut de zis, prietenii falsi pe la spate m-au barfit.
Prietenii falsi sunt exact ca buruienile, ii intalnesti la tot pasul!
Daca pentru un moment ai crezut ca o vei distruge, uite`o dupa putin timp : zambeste si e dulce
Si cate o data iti vine sa le spargi capul dar asta e.te intorci si nu-ti intorci capul
Lasa-i sa sufere nu te merita! O data si o data o sa le para rau.
Te credeam prietena mea, dar te-ai dovedit o fata rea.

| teenagedream24 a răspuns:

Mi-am ingropat vise, sperante, intr-o falsa prietenie, am constatat, ca prietenul cel mai apropiat, plin de invidie m`a tradat!

Un om a spus candva o vorba mare: iarta'ti dusmanii ca sa ii enervezi mai tare!

Învaţă să învingi lacrima cu un zâmbet chiar şi atunci când doare. Învaţă să uiţi de prietenii ce te-au trădat şi gândeşte-te la cei care nu au făcut-o!

Majoritatea prietenilor sunt ca umbra. Nu apar decat atunci cand e soare. oh go on

Prieteni ca tine gasesc la orice colt de strada. :*

Si cea mai apropiata persoana te vorbeste, toata lumea te dezamageste!

Intr`un final cel mai bun prieten al tau esti chiar tu!winking

Vorbeste-ma pe la spate...critica ta imi hraneste orgoliul...invidia ta ma face sa merg mai departe!

Sunteti cristale false, care cand le-atingi se sparg. Gelozie si invidie e tot ce-aveti in cap!

Eu n.am nicio grija.grija mea o au altele! :*

Extraordinara si de ce nu, pentru unii superficiala, m`am saturat sa ma critice intr`una, acum e momentul ca toti sa`si tina gura!

Multumesc celor care mi-au gresit odata si inca o data, celor care vorbesc fara sa stie, celor care se dau prieteni si nu sunt, celor care iti zambesc cand stai cu fata si mint cand te intorci cu spatele, celor care m`au mintit, celor care nu si`au tinut promisiunile...multumita voua azi sunt mai puternica!:*

daca mai vrei da'mi pm :*.