| ioanamaria2000 a întrebat:

Heiii. Menstruatia mea trebuia sa vina pe 5, iar acum suntem in 10. De obicei era un ciclu regulat. Am disconfort si durere de spate. Care ar putea fi cauzele întârzierii?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat - poti fii insarcianta
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala pentru a fii facut coerct si a arata realitatea.

Daca nu ai avut sex - atunci sunt dereglari hormonale.

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

Am avut primul contact sexual pe data de 20 februarie...nici nu il pot numi contact pentru ca a avut loc doar ruperea himenului si ne am oprit. Ma gandesc ca poate fi o dereglare hormanala provocata de acest lucru

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Asadar, a fost un contact sexual neprotejat, acum 18 zile (chiar daca si-a introdus penisul 1 singura data in vaginul tau, se cheama ca ai avut contact sexual vaginal) si este posibil sa se produca o sarcina.
Mai asteapta inca 3 zile si poti face testul de sarcina.

Inca ceva: deflorarea (ruperea himenului) NU produce deregalri hormonale, dar o sarcina poate.

| nojudgements a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu poți afirma asa, deodată, fara sa ai in vedere niste criterii, ca e însărcinată. Nu o baga in sperieți degeaba.
Da, poate rămâne însărcinata DOAR DACA:
era in perioada fertila si daca sperma a ajuns in mod sigur in vagin, aceste 2 criterii trebuie îndeplinite concomitent, altfel e imposibila sarcina.
Deci documenteza-te sau măcar nu mai da răspunsuri eronate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nojudgements):

Baitel, eu nu am 16 ani si nu vorbesc din auzite. Sunt femeie in toata firea, avand copii de 2 ori mai mari ca tine.
Am cunsotinte in acest sens, mai multe decat vei avea tu vreodata.
Te sfatuiesc sa raspuni numai pentru limita ta de varsta si numai daca stii raspunsul corect.

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba despre o sarcină?