| JustMe2099 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat, el nu și-a dat drumul in mine. Inainte de menstruatie, care trebuia sa vina ieri ma dureau sânii, ceea ce era normal, dar si burta in partea inferioara, cum ma durea de obicei in timpul menstruatiei, nu inainte. Acum nu ma mai dor nici sânii, si am o durere mai diferita la burtă, in partea inferioara, iar menstruatia inca nu mi-a venit. Menționez ca nu am un ciclu complet regulat, dar totuși in ultimele luni venea mereu la același interval. Ar putea fi vorba de o sarcină?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. In nici un caz. Fara ejaculare in vagin si mai ales cu cateva zile inainte de menstruatie posibilitatea instaarii unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA. Intarzierea se datoreaza altor cauze de natura hormonala sau medicala.

| JustMe2099 explică (pentru corbulalbrosu):

Chestia e că nu am avut contact sexual inainte de menstruatie, ci la puțin timp dupa ce s-a terminat menstruatia anterioară.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru JustMe2099):

Am inteles acum. Daca sexul se produce pana in ziua a 9-a a ciclului menstrual (in cazul celui de 28 de zile) si nici nu se ejaculeaza in vagin probabilitatea unei sarcini este extrem de mica desub 5%. Deci consider ca poti astepta in liniste menstruatia.