| Andreea_Mihaella_1998 a întrebat:

Hello TPU! Am aproape 15 ani, 1.54(inaltime) si port 35. pot face ceva ca sa cresc in inaltime si sa-mi creasca si piciorul? piciorul nu mi.a mai crescut de aproximativ 2 ani si stiu ca ma voi opri din crestere la 18 ani. oare sa sper ca voi creste dintr.o data? sau pot sa fac ceva sa "ajut" cresterea?

14 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Este asa groaznic sa nu iti mai creasca piciorul? Este mai bine asa, sa ai un picior mai micut si mai delicat ca de printesa, nu ca de mamut.

| Andreea_Mihaella_1998 explică (pentru Giulia97Anna):

Da.dar stii cat de greu este sa gasesc ceva gen tocuri/sandalute FARA sclipici? vreau macar un 37

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Andreea_Mihaella_1998):

Stiu,ca este destul de greu, dar nu ai ce sa faci.Eu cred ca nr de la picior o sa-ti mai creasca, daca zici ca ai doar 15 ani.

| Andreea_Mihaella_1998 explică (pentru Giulia97Anna):

Da happy fac in octombrie...am auzit ca de la 16 ani si ceva incepi cu adevarat sa te dezvolti ..incep sa devin increzatoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sporturi gen inot sau baschet si adopta o alimentatie adecvata.

| SirGilbert a răspuns:

Si eu am avut problema asta pe la 13 ani.Cred ca eram cel mai mic din clasa.
In vara urmatoare am crescut chiar dintr-o data.Am ajuns printre cei mai inalti.
Mai ai pana la 18 ani, posibil ca vei creste dintr-o data.Ca sa favorizezi cresterea poti incerca un sport!

| Andreea_Mihaella_1998 explică (pentru SirGilbert):

Mersi de incurajare straight face sper sa fie asa, dar mi-am pierdut sperantele

| SirGilbert a răspuns (pentru Andreea_Mihaella_1998):

Asa va fi.Vei vedea!

| Andreea_Mihaella_1998 explică (pentru SirGilbert):

Vreau sa fiu normala, nu vedeta sad

| SirGilbert a răspuns (pentru Andreea_Mihaella_1998):

Eu nu am spus nimic despre vreo vedeta!

| deeah2elen a răspuns:

Joaca bachet sau practica inot!

| Andreea_Mihaella_1998 explică (pentru deeah2elen):

Am facut inot..si am crescut in acea perioada, de fapt m.am dezvoltat ff fmult datorita acestui sport, dar timpul nu.mi permite.o sa joc basket la scoala daca nu.mi primesc o minge in cap

| DomnulSarma a răspuns:

Buna ziua Andreea_Mihaella_1998.
Dupa calculele mele, este o posibilitate de 28.5% sa cresti cu aproximativ 3 cm. pana la 18 ani.In legatura cu masura piciorului 15% sanse sa creasca cu 1 numar.Bafta

| Andreea_Mihaella_1998 explică (pentru DomnulSarma):

Pe bune?! ce calcule sunt astea m.am descurajat de tot straight face