| LikeARollingStone a întrebat:

Hello TPU!
Problema: Cunosc o fetita de cinci ani, este fetita iubitei fratelui meu (doar a ei)!
Mama ei are 21 de ani si din cate pot eu sa vad o ignora foarte mult, o lasa mai tot timpul ori cu mine ori cu matusa ei dar fetita se vede ca are nevoie de ea! Vreau sa specifi ca este imposibil sa te intelegi cu ea pentru ca toata ziua provoaca probleme, aceste probleme care le provoaca eu cred ca le provoaca pentru ca vrea sa ii atraga atentia mamei ei dar din pacate mama ei nu vede toate astea.
Copila de asemenea are dezvoltata si o latura "sexula" ca sa zic asa...Va explic si de ce: eu am 2 nepotele gemene si vine mereu sa se joace cu ele, dar in loc sa se joace le propune fetelor sa se dezbrace, sa se pupe, sa se atinga etc. Mie cand mi-au spus nu-mi venea sa cred si cand am intrebat-o unde a vazut mi-a raspuns ca a vazut la mami si la Andrei(fratele meu).
Scuzati ca m-am intins atat dar vreau sa intelegeti ce vreau sa spun!

Si intrebarea e: Voi ce credeti ca se intampla si ce ar trebui facut ca ea sa nu se mai comporte asa?
FUNDA cel mai inspirat raspuns!
Multumesc!

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este clar ca fetita a vazut mai multe decat trebuie! Si mama si fratele trebuiesc sa fie mai retinuti in fata ei. Copiii repeta ceea ce vad. Si mama fetitei, daca are 21 de ani...inseamna ca a conceput-o la 15 ani! Probabil ca fetita a fost crescuta de catre bunici si ca mama nu este inca constienta ca are o responsabilitate pe umeri! Ea nu a copilarit,a trecut la femeie adulta cu copil dintr-o data! Parerea mea este ca mama a fost nesupravegheata si la fel se intampla si cu fiica sa! Ce sa faci? Doar Dumnezeu ne face sa ne nastem intr-o familie buna sau rea, pe care nu o putem alege! Cum i-o fii soarta copilei! Dar daca mama este asa de libertina, este posibil ca si copila sa fie abuzata de catre partenerii ei (nu ma refer la fratele tau) trecuti sau viitori! Vezi atatea in ziua de azi ca te crucesti!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@Mirela18: Vai, vai, vai...Ce poti sa faci?!?

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru Elianna):

Daca nu ai mai fi ironica ar fi bine.nu?

| Elianna a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Cine ti-a spus tie ca eram ironica? Din contra, eram plina de compasiune! Situatia prezentata este trista si nu merita ironie! Doar in capul tau a fost asa!

| LikeARollingStone explică (pentru Elianna):

A parut un pic a ironie dar nu merita sa te certi din cauza asta...
Tocmai asta e ideea ca nu stiu ce sa fac, nu stiu ce e mai bine... fetita de exemplu acum doarme la mine...dar tu crezi ca ar vrea sa doarma la mine sau cu mama ei?
Tocmai asta e problema mea, ca copila are nevoie de mama ei, pe mine ma cunoaste de un an...chiar daca eu incerc sa fiu cu ea si langa ea...ea a pus deja acest zid si nu mai lasa pe nimeni sa patrunda pana mama nu vine langa ea cu adevarat!

| LikeARollingStone explică:

@Elianna Asa e!
Ideea e ca mama nu isi da seama de lucrurile acestea...Ea povesteste razand unele lucruri pe care pe mine ma ingrozesc. De exemplu ca la 16 ani a plecat in Maroc dupa tatal fetei!
Sau ca crede ca fata l-a vazut pe fratele meu dezbracat!
Sau ca si-a vazut fata in curtea scolii cum pupa un baiat pe gura!
Totusi copila are doar 5 ani si ea timp liber are sa stea cu ea dar prefera sa o duca la altii...Copila aia a stat 2 saptamani la mine in casa fara sa o vada desi stam la 2 blocuri distanta!
Copila aia a ajuns sa faca aceste lucruri(parerea ea) doar pentru ca vrea sa ii atraga atentia ei, sa ii arate ca si ea face ca ea.
Mie, personal mi-e foarte mila de ea dar cand am incercat sa vorbesc a fost ca si cum i-as fi dat o palma...
Apropo fratele meu nu mai sta in aceeasi casa cu ele(desi sunt inca impreuna) pentru ca considera ca si el are o parte din vina.
Inca ceva...ma gandesc ca fetita e si...pff nu stiu adica de cand s-a nascut ea mami a fost cu vreo 4 barbati diferiti si niciunul tatal ei!

| Catcherintherye a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ii spui IMEDIAT mamei tale de aceasta, pentru ca asa va intelege si ii va pasa mai mult de ea.mai ales ca nu poti obliga o pers sa iubeasca, dar o poti face sa ii pese sau petrece tu mai mult timp cu ea si no mai lasa cu acele fete (asta daca nu incearca sa se masturbeze, desi nu cred ar fi culmea O.o) incearca sa o no scapi din ochi si sa ai grija la tot ce face, daca mama ei se comporta tot asa in continuare fi tu mama p care n-a avut-o niciodatawinking baftaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iei legatura foarte repede cu Protectia Copilului de pe raza judetului tau ori chiar poti cere informatii la telefonul copilului 116 111, unde poti vorbi in anonimat.
Este foarte important, copila are nevoie de consiliere psihologica, ar putea ramane cu traume, daca poti ajuta in viata nu te da inapoi.