| Pampam1 a întrebat:

Hey, am mare nevoie de ajutor.Sunt in pana de idei si chiar nu stiu ce idei as putea scrie intr-o mica compunere in care sa prezint avantajul de a sta in zona urbana.Ma puteti ajuta? Dau funda celor mai bune idei si la nevoie returnez o compunere daca va pot ajuta.

Multumesc:X

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Printre avantajele locuirii în oras pot fi enumerate apropierea de punctele importante şi accesul facil la diferitele instituţii, bănci, la centrele medicale sau şcoli. În plus, prezenţa tuturor mijloacelor de transport facilitează accesul către toate zonele oraşului, în condiţiile în care şi aglomerările de sedii office sunt apropiate de centru. Poplulatie mai multa, ai unde sa iti petreci timpul liber, cinema etc.Bafta!

3 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Se prevede că 80% populaţia estimată a globului va locui în zonele urbane în 2050. Multe dintre oraşele noastre se luptă să facă faţă problemelor de mediu şi sociale determinate de presiuni precum supraaglomerarea, sărăcia, poluarea şi traficul.
Amplasamentele urbane oferă oportunităţi importante pentru un trai durabil. Densitatea populaţiei înseamnă deja călătorii mai scurte spre locul de muncă şi servicii, o utilizare mai mare a transportului în comun şi locuinţe mai mici care necesită mai puţină iluminare şi încălzire. Ca urmare, locuitorii oraşelor consumă mai puţină energie pe cap de locuitor decât locuitorii din mediul rural.(22)
http://gradina.acasa.ro/......14457.html

| madda9588 a răspuns:

Pai sunt multe avantaje in a locui in zona urbana:
-ai mai multe posibilitati din orice punct de vedere (scoli, diferite cursuri, activitati extrascolare, cluburi etc.)
-te poti distra mai bine (cu siguranta gasesti mai multe locuri de distractie decat la sat)
-persoanele din zona rurala se maturizeaza mult mai repede, pentru simplul fapt ca muncesc mai mult si poate ca isi iau viata in propriile maini mult mai repede, descurcandu-se pe cont propriu.
Sper ca te-am ajutat cat de cat.Bafta!

| Pampam1 explică:

Multumesc mult tuturor:X