| anastan12345 a întrebat:

Hey, am o problema destul de mare cu o colega. Pana in clasa 7 eram prietene foarte bune, stateam tot timpul impreuna, dar de la un timp ne tot certam si dupa aceea aflam de faptul ca ma vorbea de la spate. Ne-am impacat oarecum, dar lucrurile au devenit mai urate intre noi fiindca intr-o zi cand eram la baie in timpul orei de romana m-a obligat sa vin cu ea la alta scoala sa vedem un baiat. Eu nu am vrut sa vin prima data, dar mi-a spus ca nu suntem prietene adevarate daca nu merg cu ea. M-am simtit prost si pana la urma am acceptat... Dupa cateva zile s-a aflat toata povestea in ambele scoli si noi doua am fost luate la raspundere, iar ea a dat toata vina pe mine si a spus ca eu am obligat-o. Eu nu pot sa zic ca am o reputatie foarte buna pentru ca am probleme cu nervii si comentez destul de mult. De atunci nu am mai vorbit cu ea pentru ca nu mai vreau sa am de a face cu ea. Ulterior am aflat de la alte colege faptul ca ea ma vorbea pe la spate in fiecare zi. Mi-au spus ca ei nu ii place comportamentul meu pentru ca am fite si judec oamenii foarte mult. Eu una nu cred ca am prea multe fite pentru ca era singura persoana care mi-a spus asta si nu sunt mandra de asta dar cand eram mai mica ma laudam foarte mult cu lucrurile pe care le aveam si le ziceam celorlalti, faptul ca eu am si ei nu, din nou am fost un copil destul de prost pana la 11 ani. Eu nu o bag in seama, dar de fiecare data cauta motive sa-si bata joc de mine, imi spune printeso nu ai facut aia sau ai facut aia. Si zilele trecute cand faceam un proiect vorbeam cu o colega despre profesoara si vorbeam in soapta, iar acea fata cu care ma certasem a spus ca da mi-am luat pantaloni ca sa mi se vada fundul. Eu am ramas masca pentru ca nu stiam de unde pana unde ce s-a intamplat, nu i-am spus nimic dupa aceea. A doua zi a venit direct la mine si mi-a zis ca uite mi-am luat alti pantaloni ca sa mi se vada fundul mai tare. Din nou nu am spus nimic, si tot nu inteleg ce o apuca pentru ca eu nu vorbesc prea mult despre ea pentru ca nu am de ce. Tot zilele astea s-a mai intamplat ceva, o colega s-a testat si i-a iesit pozitiv si ne-a spus acest lucru pe grupul nostru, iar eu le-am spus si celor care nu vazusera. Am vorbit cu acea fata si i-am spus ca noi doua am stat impreuna si sa nu fi luat si eu. Iar dupa aceea acea colega mi-a trimis o poza in care acea fata i-a spus ei ca eu o barfesc aiurea si le zic tuturor ca ea are covid si ca am zis ca stau bot in bot cu ea si poate am luat. Ok stiu ca pare ciudat ca de ce mi-a spus mie, dar si acea fata s-a certat cu ea si ea tot incearca sa se impace cu acea colega pentru ca vrea sa o foloseasca,)ea mi-a spus') si noi 2 suntem bune prietene. Apoi aflu ca a fost prima data cand i-a dat mesaj in 3 luni si dupa nu a mai intrebat-o ce face sau daca e bine, doar atat, sa-i spuna ca eu o,, barfesc,,... Nu inteleg de ce vrea sa se bage intr-una in viata mea si de ce vorbeste atat de mult de mine. Vorbesc serios cand spun ca nu o bag in seama, dar ea si cu prietena ei cea mai buna i-au spus doamei dirigine ca le vorbesc de rau si eu nu fac asta pentru ca nu ma intereseaza de ele. Acum nu stiu ce sa fac sa ma lase in pace pentru ca nu ii pot da mesaj pentru ca ma lasa in seen si daca incerc sa vorbesc cu ea ma jigneste si dupa aceea ma vorbeste pe la spate. Ce sa fac?

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai doua solutii.
Prima, sa vorbesti cu parintii tai, cu tata, cu mama, pe care din ei il simti mai aproape si stii ca nu te-ar pune la zid pentru "faradelegea" cu cealalta scoala.Pe urma, de manuta cu mama sau tata, sa mergeti sa discutati cu diriginta clasei, cu directorul scolii, pentru ca aceasta fata nu mai incape de tine.Are o invidie, o gelozie de copil distrugator si e indreptata asupra ta, fara masuri ferme nu-si va schimba obiectivul!
A doua solutie este sa iei aceasta postare si cu cateva cuvinte in care iti ceri scuze si intrebi care ar fi solutia, sa o trimiti pe mail dirigintei.Este "mama" voastra la scoala si trebuie sa gaseasca o solutie sa calmeze situatia.
Daca vei incerca sa vorbesti tu direct cu aceasta fata si sa-i spui efectiv sa te lase in pace, cine stie ce poveste iti mai poate pune in carca.
Stai deoparte, trateaz-o ca si pana acum cu indiferenta si recurge la una din solutiile pe care ti le-am propus.
Esti educata si pari un copil studios si silitor, o fata serioasa si responsabila, sunt sigura ca te vei descurca!
Te rog mult sa-mi spui daca si cum s-a rezolvat intreaga situatie!
Iti tin pumnii si sunt de partea ta!
Curaj!happy

| anastan12345 explică (pentru greece12):

Mama mea lucreaza in Spania, si nu sunt atat de apropiata de tatal meu... alte probleme nu le voi discuta acum. Din nou. profesorii nu prea ma plac pentru ca vorbesc mult si nu suport sa fiu luata la misto, nu le pot tine in mine. asa ca nu stiu cat de mult m-ar crede doamna diriginta, desi daca am vorbi toate colegele poate am face ceva, dar nu ar opri-o sa continue ceea ce face. Nu doar din experienta mea, dar ea nu isi asuma vina si mereu cauta pe altcineva, oricat de mult i-ai explica ea tot va fi victima. Voi incerca sa vorbesc cu doamna diriginta pentru ca face asta si cu celelalte colege cu care stau si nu mi se pare normal sa faca asta.

| greece12 a răspuns (pentru anastan12345):

Inteleg.
In acest caz, incearca sa-i trimiti un mail dirigintei tale in care sa-i expui situatia. Apoi, impreuna cu toate prietenele tale, discutati deschis cu diriginta, legat de aceasta problema.Ramaneti dupa ore,mergeti impreuna la ea,ceva trebuie facut!
E o solutie mai buna?
Trebuie sa-i explicati absolut totul dirigintei, ea are doar o imagine neclara asupra fiecaruia din voi si actioneaza incercand sa faca ceea ce e corect.
Trebuie sa-i explicati ca aceasta fata e toxica si se victimizeaza singura, din motive pe care numai ea le cunoaste!
Incearca in acest fel, cineva trebuie sa iti faca dreptate, nu-i posibil!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru ca am probleme cu nervii. Ce fel de probleme ai cu nervii?

| anastan12345 explică (pentru sadrian46):

Nu pot impartasi emotiile pe care le am, acasa. asa ca singurul mod in care sa ma simt bine este sa ma exteriorizez, adica daca sunt trista simt ca trebuie sa plang, daca sunt nervoasa tip si ma cert.

| Ana2920 a răspuns:

Pff....cam complicat. Eu zic sa o jignești si tu si sa ii spui ca daca nu te lasa in pace nu stiu ce o sa ii faci (inventezi tu ceva) si daca nu merge ii spui dirigintei si ii arati si dovezile (msj) ca sa te creada.

| anastan12345 explică (pentru Ana2920):

Si asa nu arat bine in ochii celorlalti, sa o jignesc ar inrautati situatia pentru ca eu nu am ce sa-i fac. Nu-i pot arata nici poza pentru ca telefoanele sunt interzise si toata treaba s-a intamplat in timpul orelor si nu pot risca sa se faca controale. Iar ea nu stie ca acea fata mi-a spus si nu as vrea sa-i faca la fel