| JustLikeHeaven a întrebat:

Hey!
De ziua mamei am de gand sa ii fac mamei mele un tort, o surpriza happy.
Cine imi da cea mai simpluta reteta de tort primeste funda.
Dar nu creau 2 biscuiti unsi cu gem laughing))) totusi.
Ceva simplut, usor de preparat insa super delicios.MS

4 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Clatite cu frisca! pui cate o clatita si umpli cu frisca si tot asa!

| pozeanimate a răspuns:

Ingrediente
1 blat de tort,
2 plicuri crema de lamaie,
500 gr. visine,
400 ml lapte,
100 gr. dropsuri de menta,
100 gr. zahar,
100 ml apa,
1 plic zahar vanilat ( pentru sirop)
1 lamaie
inca o portie de sirop
Mod de preparare
Pentru tort cu visine si crema de lamaie crema se face dupa instructiunile de pe plic cu 400 ml lapte rece iar visinile se oparesc in sirop( 100 gr zahar, 100 ml apa, 1 plic zahar vanilat) dupa ce s-au scos samburii. Se asambleaza tortul : blat, crema de lamaie, visine iar ultimul strat se pune crema de lamaie. Dupa imbracarea tortului in crema, se sfarama dropsurile de menta si se pune pe marginea tortului iar lamaia se opareste la fel cu sirop si se aseaza dupa preferinta ornand tortul cu lamaie si visine

http://www.culinar.ro/......-25235.jpg

mmm

| ioαnα a răspuns:

http://www.reteta.ro/categorie/Torturi.29.html
Uite aici, sunt foarte simple!

| TudorLauraMaria95 a răspuns:

Tort cu finetti, iei blat gata cumparat, il umpli cu finetii, frisca pe deasupra si niste bombonele si gataa! ^_^