| δεάδℓλκιss a întrebat:

Am o prietena, sau cel putin asa o credeam. Ne cunoastem de mici ( insemnand de la 3-4 ani ) si de la un timp verisoara ei vine mai des pe la ea si prietena mea pe langa varasa se comporta altfel. De exemplu acum sunt cu ea si imi spune sa ne jucam ceva, la pc, sa intram in piscina sau sa ne plimbam cu rolele si peste 10 min vine verisoara ei si sta numai dupa ea. Saptamana trecuta jucam flori fete filme sau baieti si Andreea(prietena mea) a zis sa puna ea si Alexandra(verisoara ei) numarul. Au stat cam 5-10 min si le'am intrebat ce au facut atat la care ele amandoua : Am ales numarul ce te grabesti atat? Daca nu vrei nu te mai juca! Toate secretele pe care le'am spus Andreei au ajuns si la Alexandra si de atunci nu mai am incredere in niciuna. Intrebarea e cum as putea sa o conving sa se schimbe, sau macar sa inteleaga ca nu suport comportamentul ei in preajma Alexandrei. Am incercat asta, dar mi-a spus ca daca nu imi convine nu mai suntem prietene. Eu am pleat acasa dupa care mama ei a venit sa ma intrebe de ce m-am suparat pe Andreea si sa ne impacam. Heelp!

Răspuns Câştigător
| GeaninaSS a răspuns:

Ok. pai voi cati ani aveti? nu cred ca aveti mai mult de 12. si stii de ce? pentru ca daca ati fi prietene adevarate nu ti-ar spune "daca nu imi convine nu mai suntem prietene". si mie mi s-au intamplat multe faze de genul acesta... in afara alora cu secretele. pentru ca si atunci cand ne certam avem o limita pe care nu o depasim. si stiu ca e greu s-o vezi pe prietena ta ca ii da atentie numai verisoarei ei, dar incearca sa-ti gasesti o alta prietena, chiar daca nu este usor, te inteleg foarte bine. eu am aproape 15 ani si nu reusesc sa ma apropii de o alta fata in afara de verisoara mea pe care o cunosc de cand s-a nascutlaughing. deci, cand nu e verisoara ei si stii sigur ca nu vine in ziua respectiva, incearca sa ii explici cat de frumos poti tu, ca tu tii foarte mult la ea si ca esti "geloasa" cand o vezi cu verisoara ei. apoi adu-i aminte de niste faze amuzante de cand erati mici... si poate reusesti ceva happy. astept sa-mi spui daca ai reusit ceva. te pup! :*

5 răspunsuri:
| Valisha18 a răspuns:

Alexandra e mai mica? Daca da, si asa cred, din comportamentul ei, probabil ca parintii Andreei i-au spus sa nu o lase pe alexandra pe dinafara, deoarece e mai mica si poate se supara si ramane bosumflata ( cum fac copii mai mici de obicei...happy ). Asta se aplica si daca e de varsta cu voi ( sau cu putin mai mica ori putin mai mare). Eu am tendinta sa stau cu prietena mea mai mult decat cu verisoara cand suntem pe afara toate, deoarece de aia e prietena mea, nu? Poate ca-i e frica de parinti, sa n-o certe ca n-a stat si cu Alexandra, mai ales daca Alexandra e geloasa sau se duce imediat la maica-sa sa-i spuna tot. Daca faci pe suparata, nu o sa mearga, dar daca esti prietenoasa, poate Andreea va aprecia efortul de a o include si pe Alexandra in grup. Succes!

| RougeEttiquete a răspuns:

Am fost intr-o situatie asemanatoare.Solutia este sa stai mai mult cu Andreea si sa ii spui la alexandra sa nu va mai strice prietenia.Si daca Andreea ar fi totusi o prietena mai buna nu ar intreba,, daca nu iti comvine nu mai esti prietena cu mine" ca prietenia nu se discuta pe asa ceva.Incearca sa iti mai gasesti o prietena totusi si sa stai mai mult cu ea sa vezi ce zice Andreea.Iar daca ea vrea sa se intoarca la tine si sa o mai lase pe Alexandra accept-o si fiti ca la inceput.Dar asigura-te ca nu face si a doua oara asa. Sper ca te-am ajutat:*

| Pitick94 a răspuns:

...eu cred ca Alexandra este invidioasa pe prietenia vostra si incearca sa o indeparteze pe Andreea de tine...eu daca as fi in locul tau, as incerca sa rup prietenia cu Andreea, oricum nu pare o prietena prea buna daca i-a spus verisoarei ei toate secretele talewinking

| ilovemusic_6490 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea si sa ii explici cat de rau de simti cand o vezi pe Alexandra luandu-ti locul. De asemenea, arata-i ca nu esti impotriva verisoarei ei, ci pur si simplu nu iti convine ca secretele tale sa fie impartasite si altcuiva. Eu am procedat la fel si crede-ma, a functionat. Funda te rog. puppy dog eyes

| ilovemusic_6490 a răspuns:

Sincer, mi se pare grea situatia prin care treci tu, insa stiu cum e, caci mi s-a intamplat. Incearca sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca te simti discriminata in fata verisoarei ei, care ti-a luat locul. De asemenea, spune-i ca nu ai nimic cu Alexandra, ci pur si simplu te deranjeaza ca secretele tale sa fie impartasite si altcuiva in care nu ai incredere. Si eu am procedat la fel si a functionat. Funda te rog. puppy dog eyes