| Lili455 a întrebat:

Am o problema! Ma enervez foarte repede si cam din orice! In familia mea dacă nu esti ca ceilalți esti criticat si se face mișto pe seama ta! Din cauza asta ca ei tot fac mișto de mine ca sunt mai diferită de ceilalți, am alte planuri de viitor, ma face sa ma simt prost si sa imi vars nervi strânsi pe toata lumea! Am încercat sa ma controlez prin respirare dar am putut timp de 3 zile! Am încercat sa vb cu ei dar sunt cam de moda veche adică nu inteleg dacă le explici ceva mai noncomformist pentru ei! Cum as putea sa reușesc sa imi controlez furia? Va rog fără jigniri sau badjocura aduna la adresa mea!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci ia un job, cumpara cea mai ieftina casa pe care o gasesti (si nu face mofturi) si muta-te de la ei.
Normal la varstele alea sa faca astfel de figuri, asa le e gandirea aia seaca (probabil inexistenta).

| aimullah123 a răspuns:

E normal sa reactionezi asa pentru ca stii ca ai dreptate si ca toata lumea greseste dar e impotriva ta big grin
Probabil e o diferenta mare ca varsta intre tine si parintii tai si de aceea se intampla asta.
Daca vrei sa te abtii din furie trebuie sa zic " Pana numar la 5 nu o sa mai fiu nervoasa" si te apuci sa numeri 1 2 3 4 5. Daca nu merge numeri mai mult, cat mai mult. Astfel iti folosesti acea parte a creierului care se ocupa de gandirea rationala big grin
Nu esti singura care treci prin asa ceva big grin
Tuturor ni se intampla. Bine ai venit printre noi!
Poti sa ne detaliezi ce se intampla? Ce iti zic ei de te fac asa sa te enervezi?

| Lili455 explică (pentru aimullah123):

Eu nu am parinti, tatăl nu l am cunoscut niciodată si mama ma lăsat acum câteva luni, stau la bunica Mea di cu 2 unchi, frați lui mama! Ei ma tot demoralizează zicându-mi ca nu o sa ajung un nimeni

| aimullah123 a răspuns (pentru Lili455):

Sunt si ei obositi laughing
Bunicilor nostri le-au fost bagata in cap o gandire de...
Daca unu zice ca vrea sa faca ceva noi radem de el ca sa nu cumva sa ajunga cineva. Sa ramana un sarac ca sa poata sa dea un vot pe un salam si o paine. Asa este gandirea pe care o au in cap
Cu siguranta vei ajunge cineva daca tu asta iti doresti cu adevarat.
Nimeni si nimic nu poate sta in fata ta daca esti o luptatoare.
Tu de unde esti?

| Lili455 explică (pentru aimullah123):

Imun e greu sa ii ignor sinea stau calma mai ales in momentele de nervi maxim! Prefer sa nu spun de unde sunt!

| aimullah123 a răspuns (pentru Lili455):

Poti sa imi spui in privat de unde esti big grin Nu afla nimeni big grin
Poate putem discuta mai mult pe tema asta