| XLittleGirlX a întrebat:

Am si eu o intrebare! Imi puteti zice si mie 10 figuri de stil si ce este figura de stil?/De ex. eu stiu doar o figura de stil:enumeratia! Si stiu ca enumeratia este atunci cand enumeri ceva de ex:casa, masa etc. si mai imi trebuiesc inca 9! Imi puteti spune si mie inca 9 si ce sunt?

Promit Fundooooooiiiiiiiiiiiiii

Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Epitet – este cuvantul adaugat unui substantiv, verbpentru al clasifica estetic. Exprima o insusire a obiectului pe care il pune intr-o lumina noua impresionand cititorul.

„ Mii de coifuri lucitoare, mii de capete pletoase …"

Comparatia – este punerea in paralel a doi termeni pe baza unor asemanari pentru a evidentia caracteristicile unuia dintre ei.

Fata-i rosie ca marul. 35281jsi28ixx9g

Metafora – este inlocuirea unui termen obisnuit (propriu) cu altul neobisnuit (figurat) pe temeiul uni\or asemanari intre ei.

„Pe cer straluceste mingia de foc. „

Personificarea – este atribuirea de calitati omenesti unor lucruri, fiinte, fenomene.

Se realizeaza mai ales cu ajutorul verbelor, adjectivelor … sx281j5328ixxx

„Spicele jucau in vant. „

Ilustreaza comunicarea om-natura, un motiv de baza inliteratura romana.

Este valorificata de creatorul popular cu multa maiestrie cat si marii scriitori culti.

Inversiunea – este schimbarea topici normale pentru a sublinia un anumit cuvant care va impune atentiei o idee.

„Intr-o salbatica splendoare. „

Hiperbola – este marirea sau micsorarea exagerata a realitatii pentru obtinerea unor efecte artistice.

„ Minte de ingheata apele. „

Antiteza – este aproprierea a doi termeni opusi pentru a pune mai bine in valoare caracteristicilor lor.

Mihai si Pasa din „ Pasa Hasan. „

Enumeratia – este enumeratia succesiva a partilor componente ale unui intreg sau o insusire de termeni de acelasi fel pentru a sublinia caracteristice intregul descris.

„ Vin tantarii, gandaceii, carabusii si lautarii."

Repetitia – este repetarea cu intentii expresive a unor sunete, cuvinte, sintagme, propozitii, fraze, fragmente, …

„ Vajind ca vijelia … „

3 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna! pai:epitetul, comparatia, metafora, personificarea, inversiunea, hiperbola, antiteza, repetitia, enumeratia.
cam astea sunt.
uite:
http://www.referatele.com/......epetiti.ph

| NarcyNarcisa a răspuns:

Ma bucur ca te-am putut ajutahappy

| rroxy_3451 a răspuns:

Figura de stil este o exprimare deosebita folosita intr-un textliterar. Zece figuri de stil sunt:metafora, epitetul, personificarea, enumeratia, tautologia, comparatia, repetitia, hiperbola, invocatia, alegoria