| Fartie a întrebat:

Cum sa scap de cosuri, care este cea mai eficienta si rapida solutie? FUNDA cel mai bun raspuns si vot celelalte care nu sunt la misto!

Răspuns Câştigător
| MissmysteriousS a răspuns:

Zinerit am luat si eu si mi-a inrosit fata, ma rog acum depinde de ten. Cea mai buna solutie crede-ma este crema de galbenele [ nu pierzi nimic daca incerci, nu e nici scumpa iar cosurile se usuca foarte repede si nu iti ard nici fata]

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DDoctorita a răspuns:

Rakutan! E un medicament care iti distrge glandulele secretoare, in acest mod grasimea nu se mai acumuleaza pe piele si nu se mai formeaza cosurile.

Eu personal nu l-am probat, insa am un prietema care l-a luat timp de un an de zile, a fost destul de scump, dar da, nu mai are nici un cos...happy

| Carmeeen a răspuns:

"Mibazon" e bun. Am sa-ti dau cateva detalii despre acest produs :
"Compoziție: 100 g unguent conțin: tetraciclină 2, 50 g, eritromicină 1, 20 g, sulfat de neomicină 1, 20 g, prednisolon 0, 06 g, și excipienți: parafină solidă, stearat de aluminu, parafină lichidă.

Indicații:

Tetraciclina este un antibiotic cu efect bacteriostatic față de bacteriile Gram-pozitive și Gram-negative.

Eritromicina este un antibiotic din gruaă macrolidelor cu efect bacteriostatic față de bacterii Gram-pozitive (Staphylococcuss, Streotococcus sp.), Mycoplasma sp., Ricketsia sp.

Neomicina este un antibiotic aminoiglicozidic cu efect bactericid față de bacterii Gram-negative (Escherichia coli, Brucella abortus) și bacterii Gram pozitive (Streptococcus spp).

Prednisolonul, delta-1-hidrocortizon, are acțiune antiinflamatorie, limfolitică și de stimulare a glicogenezei hepatice. Prednisolonul se utilizează ca antiinflamator și antialergic.

Prin intermediul celor 3 antibiotice pe care le conține, Mibazon este activ față de bacterii Gram-pozitive și Gram-negative, Mycoplasma sp., Ricketsia sp., implicat în infecții cutanate, infecții oculare și ale glandei mamare. Mibazon este indicat în tratamentul unor afecțiuni al pielii (abcese, fistule, plăgi), cheratite, blefarite, conjunctivite și mastite produse de bacterii Gram-pozitive și Gram-negative sensibile la tetraciclină, eritromicină și neomicină la bovine, câini și pisici. Prednisolonul acționează că antiinflamator și favorizează pătrunderea celor trei antibiotice în țesuturile afectate. "

Sper sa-ti fie de folos!