| ForEver_2956 a întrebat:

eu acum intru la liceu si sunt foarte nehotarata :-s nu stiu la ce profil sa dau.uman sau real? am auzit ca daca faci real ai mai multe sanse pentru facultate.adica ai mai multe porti deschise pe cand la uman poti sa dai doar la drept psihologie, limbi straine astea.eu as vrea sa devin psiholog dar ma gandesc ca poate ma razgandesc si mai vreau sa fac si altceva pe viitor, nu numai psihologie. funda pentru cel mai bun raspund si mai detaliat big grin

Răspuns Câştigător
| Azalea a răspuns:

Ar trebui sa dai acolo unde iti place dar sfatul meu e sa te duci la real deoarece urmand acest profil poti intra la toate facultatiile posibile. De exemplu daca faci umanul iar apoi vrei sa dai la politehnica, nu vei putea! Nu zic ca nu vei putea deoarece nu vei putea face fata ci din cauza ca la admitere ti se vor cere mediile de la matematica din clasa a11a si a12a si cum tu ai fost la uman si nu ai facut mate in ultimele clase, nu vei putea arata aceste medii+ca se cere sa fi dat si bacul la mate( la fel in cazul facultatii de matematica,informatica,fizica).
Pe de o alta parte,daca esti sigura ca vrei sa dai la psihologie e mai bine sa mergi la uman deoarece vei avea o medie mai mare ca cei de le real (la real e bacul mai greu) si astfel, vei intra fara griji.
Dar oricum, daca crezi ca te descurci la real, alege acest profil... + ca si la real se face aceeasi materie la psihologie chiar daca se face numai 1h/saptamana iar la uman se fac 2h/saptamana.
Sper ca ti-am fost de folos! Sa imi spui ce ai ales pana la urma :*
Funda?

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Real te duci daca iti place matematica,fizica, chimia.etc!
la uman te duci daca iti place biologia,geografia, istoria.etc!
. indiferent unde te duci, tine cont de materiile care iti plac si la care te descurci!
.si 2).nu te ingrijora de facultate... oricum traiesti in Romania, si probabil ca o sa trebuiasca sa dai niste bani ca sa intri la o facultate buna!

| Cherry56 a răspuns:

Pai daca vrei la psihologie du-te la stiinte sociale.ma rog ideea e ca intr-adevar conteaza profilu da nu foarte mult in alegerea unei facultati...adica daca u vrei la limbi straine si esti la mate info, de ex, ai aceleasi sanse ca unu de la filologie, numa ca trebuie sa fi bun la ce iti dorestiwinking.in primul rand eu consider ca trebuie sa te duci la un profil unde simti u ca te princepi si unde vei fi capabil sa iei note mari; uite eu sunt varza la matematica si nu m-as fi putut descurca la un profil care contine matematica asa ca am ales filologia.fac limbi straine si romana la greu si mi se pare destul de lejer mai ales ca mi se potriveste... daca mai ai dubii in alegerea profilului orienteazate si dupa licee, care e cel mai aproape de casa si unde sti u ca e mai bine (eu personal le cam stiu pe toate din bucuresti big grin) bafta peace sign

| Ovilacul a răspuns:

In primul rand poti sa faci doar o facultate gratis ( folosindu-te de notele din liceu si nota de la bac ) restul vor fii pe bani indiferent de profil. Psihologia e o stiinta foarte frumoasa. Romanii momentan sunt semidocti si pun semn de egalitate intre psiholog si psihiatru dar eu preconizez ca lucrurile se vor schimba peste 10 ani cand vei termina tu facultatea de psihologie. Apoi poti sa faci linistita si alta facultate ca nu te opreste nimeni doar sa ai bani sa o platesti.

| ForEver_2956 explică:

Pai cred ca am sa ma duc la uman.chiar imi place meseria de psiholog si imi doresc foarte mult sa ajung un psiholog.si la matematica nu ma prea pricep cu cat ca mi-ar placea sa stiu.sa fac si matematica.e grea matematica la real? la real se face psihologia?

| vlad8412 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la profilu care t-i se potriveste si ma ales sa iti placa. Daca vrei sa devii psiholog si iti place cu adevarat nu o sa te razgandesti pe parcurs.Asta doar daca iti place si nu faci totul din silawinking