| anonim_4396 a întrebat:

Hey... TPUbatting eyelashes
Imi puteti da si mie cateva ideei [ dar in care sa fie si o definitierolling on the floor] despre cum sa nu poluam natura? dau fundita pentru un raspuns folositorhee hee

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ca rezultat al progreselor din industrie, agricultura si tehnologie, se creeaza cantitati tot mai mari de noi deseuri. Gazele, lichidele,
deseurile solide, deseurile menajere si apele reziduale polueaza
mediul si in unele locuri nivelele de poluare sunt periculos de
ridicate. Intr-un mediu ecologic echilibrat, deseurile putrezesc
producand materiale noi utile: frunzele cazute creeaza un
ingrasamant natural care imbogateste solul; excrementele
animalelor sunt descompuse de insecte si organisme mai mici,
eliminand din nou in aer si in sol elementele importante.
Un asemenea mediu, in care prospera multe forme de viata, ar
trebui sa fie un model pentru viata moderna.
Daca vrem sa traim intr-o lume sanatoasa, trebuie sa minimalizam
efectele reziduurilor produse de societate. Daca reziduurilor li se
permite sa domine mediul, echilibrul natural este pierdut si acest
dezechilibru poate avea efecte dezastruase – asupra animalelor,
vegetatiei si chiar a vremii.
Poluarea are diferite cauze si efecte – pe uscat, in rauri si mari, si
in atmosfera. Chiar si zgomotul este un tip de poluare care ar trebui
limitat.
Studiul si impiedicarea poluarii a devenit o ramura importanta a
stiintei.
Mai multe gasesti aici
http://www.scribd.com/......ferat24-ro