| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme ma simt foarte singura, trista si nu am pofta de mancare. Ce sa fac sa ma simt mai bine? Eu cred ca este vorba despre o depresie crying dau fuda la cel/cea care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Depresie? pai depresiile nu prea apar din senin, deci daca ai o depresie trebuie sa ai un motiv, daca nu ai motiv nu e depresie happy... well cred ca toti ne simtim asa din cand in cand nu e iesit din comun pentru nimeni,

iesi cu prietenii sau fa-ti prieteni noui, cateodata plictiseala ofera o stare de depresie happy gaseste ceva de facut happy filme, jocuri chiar si o carte buna daca iti place sa lecturezi din cand in gand orice sa iti ia gandul de la monotonia zilnica sau daca nu ai un prieten / iubit / gagiu / prost... sau cum vrei sa ii zici poate e timpul sa iti faci unul happy ( NUP NU MA OFER big grin tongue ). sau daca ai incearca lucruri noi la care nu te-ai gandit pana acum cu el tongue. hai sa o da-m pe sleau ca nu tine happy... nu o sa te simti mai bine daca nu incerci nimic happy de asemenea observ ca Shopping-ul e terapie buna atii depresie si plictiseala pentru voi big grin

ti-as putea sugera pentru ca esti fata sa incerci machiajul adica, ca un hobby youtube e plin de tutoriale pentru look-uri fenomenale happy pe care le poti invatat, exista concursuri la care poti intra si castiga premii etc...

4 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

Cu totii mai avem perioade de astea. Incearca sa asculti muzica, sa te plimbi (chiar si de capul tau daca nu ai cu cine iesii) si cel mai bine, incearca sa vorbesti cu cineva. Cineva pe care poti sa te descarci (chiar daca ti se pare ca n-ai nimic pe suflet, o sa vezi ca dupa ce stai de vorba cu cineva care sa te asculte sau cu care sa schimbi o impresie o sa te simti mai bine), iar daca nu vrei sa vorbesti cu nimeni din cercul tau de prieteni, cauta pe cineva de pe net, care poate sa fie si din coltul celalalt al tarii dar care sa aiba timpul si rabdarea sa stea de vorba cu tine happy
Sper ca te-am ajutat si nu-ti face griji, perioade ca acestea avem toti din cand in cand happy

| adorciocolata a răspuns:

Se pare ca treci printr-o perioada mai proasta. Pentru a trece peste aceasta perioada, iti recomand sa te plimbi in fiecare zi cel putin 30 de minute. Te asigur ca iti va fi mai bine. Si muzica are un rol important. Asculta ceva vesel, care te binedispune. Suna-ti prietenii, distreaza-te. In concluzie, trebuie sa faci niste lucruri care te fac fericita. Cat despre mancare, incearca sa respecti mesele principale ale zilei. Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei (deci, nu trebuie sa o ratezi). Daca nu iti trece depresia, discuta cu parintii sau prietenii despre asta sau mergi la psiholog. Sper ca te-am ajutat!

| mikilaina a răspuns:

Dupa semnele mentionate tot ce este posibil sa fie depresie. Dar de ce esti trista? Singura? - nu ai prieteni? Si daca nu ai prieteni, nu te iubesti pe tine insati, nu iti place sportul, dar plimbarile? Iti las un articol pe aceasta tema http://www.topexperti.ro/......presiei_40
Daca consideri ca ai o problema de rezolvat fara nicio problema poti apela la psiholog prin platforma de comunicare topexperti.ro. Poti discuta cu psihologul pe chat sau prin mesaje private.

| Valentin_Tini_1993 a răspuns:

Iancearca sa iti faci noi prieteni cu, care sa iesi in oras si multe altele, Si incearca sa uiti de trecut si sa traiesti in prezent.winking