| HighByTheBeach a întrebat:

TPU.
Cred ca am intrat in depresie. Deci ma simt altfel, mai trista. Am numai ganduri negre, am inceput sa scad la invatatura si sa nu imi pese de acest lucru. Nu prea am nici pofta de mancare ca inainte. Ganduri de sinucidere nu am pentru ca mi-e prea frica de moarte si nici probleme cu somnul nu am.
Voi ce credeti? Daca m-ati putea ajuta sa scap de depresie fara psiholog atunci v-as fi recunoscatoare. Insa totusi daca e nevoie de psiholog am o intrebare: psihologul scolar se ocupa doar de problemele scolare ale copiilor sau nu numai? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Uita-te la documentare http://trasaturi-alfa.blogspot.ro/search/label/FILME%20MOTIVATIONALE

citeste o carte
http://trasaturi-alfa.blogspot.ro/search/label/CARTII%20MOTIVATIONALE

daca nu merge te rog sa imi dai mesaj ca poate e de natura psihica si e putin mai greu

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Imi pare foarte rau pentru situatia prin care treci!
Cred ca ar fi mai bine sa iei legatura cu un psiholog (cu cel scolar, sau cu altul), pentru a fi ajutata si sustinuta profesionist in aceasta perioada mai dificila. Nu vad niciun motiv logic de a evita mersul la psiholog, mai ales ca esti eleva, deci poti urma sedinte gratuite de psihoterapie, in baza asigurarii tale medicale, iar intelegerea, suportul si sustinerea pe care le vei gasi la un specialist nu le poti gasi aici, pe site, sau in alte locuri, care nu sunt de profil. E clar ca daca ai picat in depresie, e nevoie de o schimbare in viata ta, o schimbare pe care cel mai bine o poti afce ghidata de un terapeut.
In rest, te sfatuiesc sa incerci sa faci cat mai mult lucrurile care iti plac, sa-ti cultivi hobby-urile, sa iesi cat mai mult din casa, sa te intalnesti cu prietenii, sa nu te izolezi, ci sa incerci sa continui sa te bucuri de viata, sa te inconjori de persoane dragi tie si cat mai positive in gandire, a caror prezenta te va revitaliza.
Nu uita, de asemenea, ca o alimentatie echilibrata si completa, un somn corespunzator (minimum 8 ore pe noapte, incepute nu mai tarziu de 23.00-23.30), practicarea unui sport sau miscarea in aer liber sunt esentiale in procesul de vindecare.
Sanatate!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Xpressurself a răspuns:

Psihologul de la scoala, si nu numai, se ocupa de orce fel de dificultati prin care treci. poti sta de vorba cu el/ea pentru ca te va ajuta cu siguranta. de altfel poti apela la orce psiholog doresti.

oricum, portocala fara vise e suparata dar de ce?
pentru ca nu are vise, tocmai de aceea happy la modul serios

si de ce nu mai are vise? pentru ca s-a lovit de anumite probleme pe care nu mai reuseste sa le rezolve, astfel fiind putin descurajata.

de altfel, mastu rbarea intensa poate duce, atat la fete cat si la baieti la astfel de probleme. orga smul necesita folosirea la maxim a sistemului nervos, daca abuzam sa avem orga sme cat mai multe in final ajungem sa fim obositi, oboseala indelungata duce la depresie dealtfel.

nu spun ca e cazul tau dar consider ca e bine sa stii.

in general este bine sa nu te atasezi de baieti, bani si ma refer la chestii greu de atins (baieti greu de impresionat, vise ce pot fi realizate cu sume de bani mult prea mari pentru posibilitatile tale si ale familiei tale) sa te focalizezi pe ce poti sa faci acum, pe rand cate un lucru odata si incearca sa fii detasata de felul in care vei reusi sa-ti atingi visele. urmareste doar sa te mobilizezi sa faci ceea ce este nevoie pentru a le realiza.
ma rog, eu iti spun asa pe scurt in linii mari.
trebuie sa fii sincera cu tine si te vei descurca.

daca vrei sa intram in amanunte scrie-mi in privat cu ce te confrunti.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Se ocupa cu orice probleme, nu neaparat cu cele legate de scoala.pai trebuie sa ai ceva sa fi in depresie...nu stiu ce problema ai

| SatanicBear a răspuns:

Primul pas spre insanatosire, daca o pot numi asa, e sa constientizezi ca ai problema. Vad ca ai trecut peste acest pas deci mai ramane sa afli cauza problemei si sa incerci sa o indepartezi cat mai rapid cu putiinta. Eu am trecut printr-o depresie acum multi ani dupa ce ma umilise cineva in public. ma simteam nefolositor, stateam toata ziua in pat, nu ma mai ingrijeam, etc. Schimbarea vine din interior, incearca sa ai mai multa incredere in tine, cu timpul iti vei rezolva problema. Creierul nu stie cand il minti deci foloseste-te si de efectul Placebo. Gandeste-te ca doar o viata avem, si trebuie sa o traim cu zambetul pe buze, sa nu dam satisfactie celor care ne vor raul stant suparati.

Psihologii sunt oameni calmi si binevoitori, daca asa simti de cuviinta, du-te si descarca-te psihologului scolii, sunt ferm convins ca nu te va refuza! happy

| HighByTheBeach explică (pentru SatanicBear):

Multumesc. Voi incerca happy

| NatalitaP a răspuns:

Stii si eu avem asa probleme
Cind cineva ma supara eram gata sa ma sinucid dar stii, vad ca trece singura cu timpu
Stii ar trebui sa-ti cauti o ocupatie, ma refer sa fii tot timpul ocupata, sa-ti cauti prieteni noi, sa umbli sa te distrezi ....si ma gindesc ca iti va trece