| simonamaria a întrebat:

Maine imi iau bichon, 7 luni, si as vrea sa stiu ce i-as putea include in alimentatie..adica nu veau si nici nu am posibilitate sa ii cumpar numai Royal canin si alte din astea... puteti sa imi dati cateva sfaturi, ce mancare obisnuita poate manca si c eii face rau!

Răspuns Câştigător
| DoctorulAndrei a răspuns:

Si eu am un Bichon. Pai in primul rand nu trebuie sa ii dai ciocolata, oase, parizel, carne tocata, nici lapte in exces ca face viermisori. Cel mai bine este sa ii dai Royal Canin Starter... dar ii poti lua si de la alte firme. Vezi sa fie pentru caini de talie mica, si pui. happy Mancare obisnuita nu prea ii poti da, pentru ca in general toate ii fac rau. Ai putea sa ii dai piept de pui fiert, sau putina ciorbita. Sa nu ii dai carne cruda :-s dar nici prajita nu ii face bine. Daca nu ai posibilitatea sa ii cumperi o cutie intreaga de mancare, ii poti cumpara de la magazin, cu 2-3 lei o pungulita cu boabe. Dar te sfatuiesc sa ii cumperi boabe. Si alt sfat... sa il piepteni in fiecare zi, pentru ca se incurca foarte tare parul, si nu il mai descurci decat cu foarfeca laughing. Este mai bine sa il inveti de la inceput cu boabe de caini, pentru ca altfel iti va sta langa masa si de fiecare data cand mananci o sa planga. Sa nu il lasi in pat, pentru ca se invata foarte repede, si nu mai scapi de el dupa aia laughing. Deci ce ii poti da mancare obisnuita : Carne de pui fiarta, cartofi fierti, legume fierte, orez fiert. laughing In general tot ce e fiert :* ( Daca vrei mai multe detalii, lasa-mi id-ul tau) happy

| simonamaria explică (pentru DoctorulAndrei):

Multumesc frumos! Sigur cand voi avea vreo nelamurire, puteti fi sigur ca voi apela la dumneavoastra! simo14_stelista

3 răspunsuri:
| WhatMeanLove a răspuns:

-bichonul este un caine care mananca in general boabe cu vitamine...mai po-ti sa adaugi la alimentatia lui lapte(dar mai rar)
-daca vrei sa intrebi de alte alimente intreaba doctorul

| fetiscanadasfat a răspuns:

Cred ca este destul de mare... si poti sa-i dai lapte cu baine sau eventual cauta niste bombonele mai marunte! sa nu-i dai niciodata oase pentru ca ii perforeaza intestinele asa am mai avut eu un caine si a murit! FUNDA?!