| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

O intrebare la care inca nu am gasit raspunsul...
In ziua de azi, in tara noastra e mai bine sa fii baiat sau fata?
Voi ce credeti? Am vazut ca sunt multi baieti care cred ca "Daca esti fata trebuie doar sa fii frumoasa si sa astepti sa gasesti un baiat calumea" si multe fete care sunt revoltate de sacrificiile pe care trebuie sa le faca in numele frumusetii s.a.m.d.

In fine. Cine are dreptate? Nu trebuie sa aiba dreptate 100%, doar care are dreptate in majoritate? Fetele sau baietii?

Argumentati putin!

Fundita si voturi! ^_^

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Clar că bărbatul, deși eu sunt fată.
Avantajele de a fi băiat/bărbat în țara asta:
- Hainele/încălțămintea/lenjeria intimă te costă de 3-4 ori mai puțin;
- Ai șanse minime sau chiar deloc să primești palme la fund pe stradă;
- Ai șanse minime sau chiar deloc să ajungi victima unui viol;
- Ești frumos natural și nu trebuie să stai cu orele în fața unei oglinzi pentru a te retușa;
- Poți ieși doar în boxeri pe balcon fără să atragi atenția;
- În grupul tău de prieteni nu sunt fete care să se plângă că prietenul ei nu o satisface în pat/că prietena lui ăla este o târfă/că aia s-a aliat cu dușmancele din celălalt grup și o bârfesc de rău(scriu din propria experiență, în liceu m-am mutat de lângă colege lângă colegi din acest motiv);
- Nu pui accent pe trup dacă lucrezi la birou sau în alte domenii pentru a atrage clienți;
- Comportamentul tău este mai liniștit decât cel a unei femei;
- Cozile la wc sunt reduse și nu mergi cu 4-5 băieți după tine acolo;
- Poți sta cu picioarele desfăcute când stai jos fără să primești comentarii sau să atragi atenția obsedaților sexuali;
- Nu trebuie să ții diete și să renunți la dulciuri pentru siluetă(multe românce au ajuns în spital din această cauză);
Dezavantaje:
- Ești supus unui risc mai mare de a te droga/ pierde bani la pariuri sportive/ a primi bătaie pe stradă;
- Există șanse mai mari să te încurci cu una minora care arată majoră și să ajungi la poliție;
- Depresia afectează mai mult bărbații decât femeile(nu doar în România);
- Fiind băiat/bărbat trebuie să plătești tu masa la o întâlnire ceea ce mi se pare absurd(fiecare trebuie să își plătească consumația, iar dacă nu faci asta fata/femeia își face din prima o părere negativă despre tine);

| anonim_4396 explică (pentru FemeiaPisică):

"esti frumos natural si nu trebuie sa stai cu orele in fata unei oglinzi pentru a te retusa"? Din cate stiu eu, femeile si barbatii sunt la fel de frumosi. Machiajul, in opinia mea, strica faţa unei fete... si nu doar machiajul, ci si sprancenele alea false, fondul de ten, etc. Acum nu zic ca daca ai machiaj esti urata, e bine si un pic de machiaj, si pentru fete si poate chiar si pentru baieti, dar nu asa de mult precum se dau fetele in ziua de astazi... Daca as fi fata probabil ca nu m-as machia deloc, poate doar cate un pic in unele zile speciale.

| RainmakerX a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Mi-a placut mult raspunsul acesta, nu m-am gandit la unele lucruri chiar atat de detaliat pana acum...In mare parte ai dreptate.

Totusi am cateva obiectii.
"Ești frumos natural și nu trebuie să stai cu orele în fața unei oglinzi pentru a te retușa;" - Esti frumos natural daca ai noroc...Eu petrec mult timp in fata oglinzii intrucat nu am prea fost "inzestrat" la acest capitol. Totusi ai dreptate, noi nu ne omoram chiar atat cu asta.

"Comportamentul tău este mai liniștit decât cel a unei femei" - Cunosc multe fete linistite si multi baieti nebuni... Asta depinde de la o persoana la alta.

"Cozile la wc sunt reduse și nu mergi cu 4-5 băieți după tine acolo;" - LOL. Stiu cum te simti. Sunt baiat dar degeaba. Daca pleaca 1 la wc se mai duc inca vreo 4 dupa el. Mi se pare ciudat adica mno, "Daca nu ziceam eu ca ma duc atunci tu ce naiba faceai?"In fine.

"Fiind băiat/bărbat trebuie să plătești tu masa la o întâlnire ceea ce mi se pare absurd" - Nu mi se pare absurd.Depinde foarte mult de situatie.
Daca ii zici cu o saptamana inainte de acea intalnire atunci da, se poate oferi sa-si plateasca consumatia dar daca mergeti pe undeva si o inviti pe loc la un film/cafea ...atunci mi se pare normal sa plateasca cel care invita intrucat pana la urma tu l-ai invitat si nu ai de unde sa stii daca persoana respectiva are sau nu bani la ea.

Cam asa vad eu lucrurile. In mare parte ai dreptate.

Ps: Mi se pare dezgustator, sa iesi in boxeri pe balcon sa te vada toate babele.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru RainmakerX):

Da, și băieții se aranjează câteodată mai mult în oglindă. DOAR se aranjează. Nu se pudrează, fardează, rujează, aplică rimel, aplică blush, iluminator, corector de cearcăne, creion sprâncene/buze/ochi, brozant pudră sau perle și eventual fixează totul un un strat subțire de spray pentru durata machiajului. După ce termină machiajul, evident urmează alegerea ținutei și mereu vine fraza: ''Nu am cu ce să mă îmbrac'', dar dulapul este plin de haine... Dar, cât durează și aranjarea părului mai ales dacă folosesc placa sau ondulatorul...
În legătură cu cine plătește masa: ''...nu ai de unde sa stii daca persoana respectiva are sau nu bani la ea.'' Și dacă nici băiatul nu are bani la el? În ziua de astăzi fetele nu prea sunt mulțumite dacă le cumperi doar un suc, uneori nota de plată depășește și 100 de lei...
Crezi că este dezgustător să vezi pe ăștia care ies pe balcon în boxeri? Stai să ajungi la facultate și dacă intri la cămin o să vezi cam toți colegii de grupă/culoar cum ies în boxeri la magazin la -2°C. Asta este încă o dovadă că băieții nu se complică de felul cum arată, le place să fie cât mai comozi și nu ''suferă'' de părerea altora.

| RainmakerX a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Nici macar nu stiu cum arata unele dintre lucrurile pe care le-ai mentionat mai sus la machiaj...

Ai dreptate cu platitul notei...

Cat despre baietii aia de la facultate ...nu le ingheata daca stau asa? thinking
Eu mor de frig si imbracat, daramite asa. In fine, o sa vad eu. Nu mai am mult si o sa ma conving de lucrurile astea.
Multumesc pentru raspunsuri! big grin

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai bine sa fie tip pentru ca pe ele le pot viola oricand nebunii dupa ora 10 pm

| LePotato a răspuns (pentru mgtow):

Domnu' Șofer, exista tot felul de nebuni.
Deci ai grija dupa ora 10 pm

| mgtow a răspuns (pentru LePotato):

De mine nu se ia nimeni

| RainmakerX a răspuns (pentru LePotato):

10 pm? Daca este locul mai retras poate sa fie la orice ora...

| LePotato a răspuns (pentru RainmakerX):

M-am limitat la exemplul dat de el.

| AvalohAlyn a răspuns:

He he he,e mai bine sa fii... catel sau pisica,serios =)Nu ai nicio responsabilitate si nicio grija si toti te alinta si te iubesc,plus ca esti destul de fericit.
Dar sa fii a unui stapan nu fara adapost.

laughing))))))))))))

Legat de intrebarea ta, exista un echilibru si o egalitate intre greutatea de a fi fata si sau a fi baiat. daca te gandesti putin, niciunul nu e uitat de responsabilitati, griji, probleme etc

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si daca ai stapan si te tine in lant atunci ce faci?
Si daca esti pisica si stapanul sta la bloc si te tine inchis in casa?
Cainii au voie sa se plimbe singuri?
Dupa mine cainii sunt cele mai frumoase animale datorita loialitatii dar imi pare rau cand ma gandesc ca pana la urma noi, oamenii, ne comportam cu ele atat de rau...

Chiar daca esti caine si stapanul te iubeste nu o sa poti sa fii liber, nu o sa poti explora lumea si nu o sa mananci cine stie ce delicatese.
Nu ai griji dar nu ai nici avantaje. Esti legat de stapan.
Sincer, mi se pare o soarta mai cruda decat moartea.

| J0B0MAT a răspuns:

Hey! happy

Pai, in primul rand cred ca tara asta vine cu multe dezavantaje atat pentru fete cat si pentru baieti.Sunt atatea cazuri in care fetele si baietii au preferat sa isi faca o viata peste hotare.Chiar si pe mine ma bate gandul asta. Avem o tara frumoasa, dar a fost trasa rau in jos de catre cei de la conducere, din pacate.

In al doilea rand, nu cred ca depinde atat de mult de gen, cat de felul de a fi al persoanei atunci cand e vorba de a-si castiga existenta.Mai depinde si familia in care te nasti, etc.Dar cred ca daca cineva isi doreste sa reuseasca un anumit lucru si munceste pentru acel lucru, ar trebui sa obtina rezultate favorabile indiferent daca e fata sau baiat.

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca e cel mai bine sa fii ceea ce te simti bine.

| R0R0 a răspuns:

Ei,bine, s-ar putea sa nu am raspuns la aceasta intrebare. Fiindca e bine sa fii fata, dar e bine si sa fii baiat. (din punct de vedere al avantajelor).
De obicei, fetele zic ca e mai bine sa fii baiat din anumite motive, iar baietii zic contrariul. Eu, ca fata, zic ca e bine sa fii fata. (din punctul meu de vedere). Te simti aproape tot timpul ca o diva, te amuzi de baietii cu care flirtezi, esti tratata ca o regină, etc.

| LePotato a răspuns:

Salut!

As putea spune ca societatea tanjeste dupa vizual, deci asta spune ceva.

Insa, exista avantaje/dezavantaje si in cazul baietilor dar si al fetelor. (deci exista oarecum un echilibru)

Eu cred ca totusi depinde din ce unghi privesti lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici mai demult, nici acum si nici in viitor nu va fi mai greu sau usor pentru fete sau baieti, cu exceptia tarilor arabe unde stim foarte bine ca femeile aproape ca nu au nici un drept si sunt la cheremul barbatilor, din pacate, deci doar acolo poti sa spui ca e mai bine sa fi baiat.

| FataȘarpe a răspuns:

Eu URASC ca sunt fata. Urasc asta fiindca de-a lungul timpului, cat si in aceste zile femeile si fetele sunt pentru a face copii, a avea grija de casa, etc. Daca o femeie e singura si se distreaza din cand in cand printr-un club. Si mna se mai culca cu un barbat, e usuratica. Doar sunt nevoi. Dar un baiat cu cat se culca cu mai multe fete e genial. Deci pur si simplu cred ca daca as fi fost nascuta baiat nu as mai fi intrat in depresie. Pur si simplu nici un psiholog nu m-a ajutat si nu ma poate ajuta sa nu urasc ca asa m-am nascut. Ideea e ca desi multi nu vad aproape toti barbatii considera femeile ca pe niste sclave. inferioare. Asta e adevarul si niciodata nu se va schimba. Toti barbatii vad femeile ca si fiind tarfe pentru ca se uita decat la tarfe si pe femeile care nu arata asa bine le numesc grase, anorexice, dezaxate, proaste deformate facial. That's the story

| Gabiwebkinz a răspuns:

Salut! Intrebarea ta are logica, am mai auzit la altii care ma intrebau asta, nu am stiut ce sa le raspund dar cand mi-am dat seama ca si baiatul, si fata sunt tot oameni care gandesc ca orice om si care pot face lucruri deosebite nu exista om mai bun dintre fata sau baiat amandoua optiunile sunt bune de exemplu fata: poti avea copil, faci treaba Etc. baiat:faci treaba, te hranesti, tai lemne Etc.