| HubbaBubbaEmm a întrebat:

revin cu o intrebare despre slabit :*.
In primul rand, cred ca am devenit dependenta de slabit cu toate ca nu mai am nevoie, incep sa mi se vada oasele, se si simt... dar nu prea pot sa ma mai opresc. Nu vreau sa mai scad in greutate dar nici sa cresc. In ultimele zile nu prea mai ajung la 1000 de calorii zilnic, nu imi mai este foarte foame... Credeti ca ar fi bine sa maresc numarul de calorii ca sa nu mai slabesc? Mentionez ca nici sa ma ingras nu vreau happy As fi mai mult decat recunoscatoare daca veti trata cu seriozitate si imi veti putea da cateva sfaturi legate de : cate calorii sa consum, cum sa scap de aceasta dependenta :*

6 răspunsuri:
| yourloveisroxy a răspuns:

Trebuie sa iti faci un program sa mananci la ore fixe si sa incerci sa ajungi pe la 2000 de calorii zilnic iti va fi mult mai greu sa te menti decat ti-a fost sa slabesti oricum daca nu poti sa te acomodezi acum te vei opri la un moment dat din a scadea in greutate

| Cherilyn a răspuns:

Buna!

Devii anorexica.
Daca nu stii ce este anorexia, poti citi mai multe despre ea aici :http://www.vitamix.ro/articole/sanatate/despre-anorexie-cauze-75.html.

E foarte bine ca tu constientizezi ca ai devenit dependenta de slabit.
Asta e primul pas catre vindecare.

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic nutritionist.
Acum organismul si metabolismul tau s-au dereglat si e necesara parerea unui specialist.
Nu trebuie sa te joci cu sanatatea ta.
Anorexia e foarte grava! Trebuie sa vorbesti cu parintii tai urgent.
Ai grija de tine.;;)

| HubbaBubbaEmm explică (pentru Cherilyn):

M-am documentat foarte mult in ultimul timp despre anorexie, despre dereglari si despre toate astea. Sunt extrem de obsedata de felul in care arat... Vorbesc cu parintii, numai ca ei nu sunt de acord cu aspectul meu, nu cred ca e data cand trec pe langa ei sa nu-mi zica "Vai cum arati". Imi controlez pofetele intotdeauna, prefer sa dau altor oameni dulciurile pe care le primesc eu sau sa le arunc. Nu prea ma mai atrag mancarurile astea si m-am obisnuit asa happy Vreau sa am un stil de viata sanatos dar totusi sa stacnez.

| Cherilyn a răspuns (pentru HubbaBubbaEmm):

Sa stii ca frumusetea nu inseamna totul...

Parintii ar fi trebuit sa observe ca ceva nu e in regula cu tine.
Din ce vad la avatarul tau, arati destul de bine deocamdata.
Dar nu va trece mult timp pana cand vei slabi considerabil si atunci cei din jur vor observa ca ti se intampla ceva, iar multe persoane te vor judeca... Deh, mentalitate de rahat.

Ideea e ca poti duce o viata sanatoasa, dar pentru asta e necesar sa respecti mesele zilnice si sa-ti maresti consumul de calorii.
Eu zic sa te gandesti serios si sa faci programare la nutritionist.
Daca te afli intr-o stare delicata poti cere si sfaturi unui psiholog, conteaza mult parerea unei persoane specializate.

| HubbaBubbaEmm explică (pentru Cherilyn):

In avatar aveam 55 de kg, acum am 50.straight face

| Cherilyn a răspuns (pentru HubbaBubbaEmm):

Serios, ar fi cazul sa vorbesti cu parintii tai si sa mergi la doctor.
Chiar daca ei te vor certa sau judeca, nu o lua in nume de rau, sunt parintii tai, ei te-au facut, ei te-au crescut si iti dai seama ca le este foarte greu sa vada cum te distrugi pe zi ce trece.
Ai incredere ca totul va fi bine! happy
Starea ta inca nu s-a agravat, mergi la doctor pana nu e prea tarziu!