| devor a întrebat:

Vreau sa fa cer un sfat(sunt sensbila la problema asta).
Deci,parintii mei vor sa ne mutam in Canada (au depus actele acum un an cred,nu stiu)si eu nu vreau si le-am zis de la inceput ca nu vreau.Pur si simplu nu vreau sa plec, aici am prieteni si il am pe prietenul meu s suntem de mai mult de un an impreuna.Si rudele m-au intrebat da vreau sa olec si le-am zis ca NU.Mereu le zic alor mei ca nu vreau sa plec si ei incep sa urle si sa tioe la mine.Pur si simplu simt ca aici e locul meu, am tot ce imi doresc si stiu deja ce vreau sa fac pe viitor(am 16 ani).Ce sa fac sau sa le spun ca sa-i conving sa nu plec?
Astept orice sfaturi,pareri.
Funda, multu!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentan nu poti face decat ceea ce doresc parintii tai. Dupa ce vei deveni majora iti vei putea hotara soarta ta.Incearca poate ai reusi sa convingi sa iti devina tutore un unchi sau o matusa. Ar fi unica posibilitate.

| devor explică:

Ar mai fi o varianta, dar nu e sigura.Am inteles ca daca ma marit acum devin majora si asa pot raman si imi si doresc sa fac pasul asta, dar ai mei nu cred ca ma vor lasa acum.

| danutzu96 a răspuns (pentru devor):

Http://www.hotnews.ro/......nditii.htm
Deci te poti marita DOAR CU ACORDUL PARINTILOR la varsta asta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru devor):

Esti intro situatie fara iesire draga mea. Tu nu vei putea iesi de sub "aripa" lor ocrotitoare mai devreme de a deveni majora.Din pacate pentru a te casatori ai nevoie de consimtamantul lor ceea ce nu prea imi vine a crede ca ar fi dispusi sa o faca. In cel mai rau caz vei reveni in momentul in care vei putea calatori libera si nestingherita.Pa, pa.

| devor explică:

Stiu ca imi trebuie acordul lor