| flavius01 a întrebat:

Hey! Vi se pare asta o idee buna pentru a scrie o "carte"? Scriu pe un site cu povesti online si as vrea sa incep una noua, dar inainte as vrea sa stiu cum vi se pare ideea/subiectul.
Deci, in mare este vorba despre povestea Soniei, o tanara de 21 ani, destul de frumusica, dar saraca si obsedata de aspectul ei fizic, dorindu-si sa-si faca anumite operatii estetice pentru a arata cat mai bine. Ea merge la o universitate prestigioasa, cu bursa, dar este dispretuita de toti pentru ca este saraca, in special de o colega Antonia, mai frumoasa decat Sonia, care nu pierde nicio ocazie pentru a o umili. Intre timp, la universitate mai vine un baiat, tot cu bursa, Alex, de care Sonia se indragosteste incetul cu incetul, crezand ca va putea sa lase deoparte ambitia ei si dorinta de a se opera.
Intre timp, Sonia incepe sa lucreze ca secretara unui important om de afaceri, partener cu tatal Antoniei. Acesta fiind singur si bogat, Sonia gaseste prilejul perfect de a pune mana pe banii pe care dorea sa-i aibe atat de mult si incepe sa-l seduca incet, subtil, pana cand reuseste sa faca publica relatia lor si logodna, spre mirarea baiatului lui (avut dintr-o casatorie anterioara) si a lui Alex. Sonia se casatoreste cu omul de afaceri si incepe sa se bucure imediat de averea lui, incepand sa se opereze si devenind in decursul a 3 ani o femeie extrem de frumoasa, mult mai frumoasa decat Antonia. Sonia incepe din nou sa-l caute pe Alex, realizand ca nu a putut sa-l uite, iar acesta o refuza pe cat posibil, pana cand, in cele din urma ajunge sa aiba relatii cu ea si sotul ei ii descopera infidelitatea. Sonia ii marturiseste tot adevarul sotului ei, ii spune ca s-a casatorit cu el fiind indragostita de altul si ca pentru el nu simte altceva decat scarba, provocandu-i un infarct barbatului, care-i lasa in testament toata averea lui Soniei.
Toata lumea incepe sa o acuze pe Sonia ca si-a omorat sotul pentru bani, iar Antonia reuseste sa-l convinga pe fiul barbatului sa depuna o plangere impotriva Soniei, care ajunge la inchisoare pret de cateva zile, demonstrandu-i-se in cele din urma nevinovatia si jurand razbunare. Ea il cunoaste pe iubitul Antoniei, un tanar milionar chipes, pe care incepe sa il seduca si reuseste sa se casatoreasca cu el, dupa ce ramane insarcinata cu el. Tatal Antoniei incepe sa aiba probleme financiare grave si, dupa ce pierde pana si casa la jocurile de noroc, se sinucide lasand-o pe Antonia sa locuiasca intr-un cartier sarac. Aceasta incepe sa lucreze si decide sa ceara iertare tuturor persoanelor pe care le-a ranit, schimbandu-si viata.
Intre timp, Sonia incepe sa traiasca cu calvar alaturi de noul ei sot care era gelos pe Alex cu care Sonia inca se mai vedea, cu toate ca acestea a cunoscut-o pe Antonia si a inceput sa se indragosteasca de ea.
In fine, ca sa mai scurtez putin, Sonia reuseste sa-l faca pe noul ei sot sa o bata atat de tare astfel incat sa o faca sa piarda copilul si sa-l trimita la inchisoare, dupa care i-a luat jumatate din averea sa, devenind astfel o milionara. Mai apoi incepe sa-l caute din nou pe Alex, avand intr-un final pozitia financiara pe care si-o dorea, dar acesta o refuza, iar ea incepe sa creeze probleme intre el si Antonia, folosindu-se de averea ei pentru a-i face viata cat mai grea Antoniei. In cele din urma, baiatul primului sot al Soniei reuseste sa schimbe in instanta testamentul tatalui ei cu ajutorul marturiei lui Alex care recunoaste ca a avut relatii intime cu ea si ramane fara o buna parte din avere, dupa care Sonia are un accident cu masina in urma caruia isi corpul ii ramane desfigurat (nu mai are proteze cu silicon si pierde mobilitatea de la brau in jos) si cheltuie o buna parte din bani pana cand reuseste sa mearga din nou. Cu ultimii bani decide sa-si faca o operatie de marire a bustului intr-o clinica clandestina, la un pret mult mai mic, dar are complicatii si medicii se vad nevoiti sa ii amputeze ambii sani.
Cum vi se pare ideea? Am citit un articol pe Internet despre obsesia fetelor din ziua de azi pentru a avea un corp cat mai perfect si de-aici mi-a venit ideea.

15 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Mi se pare o idee buna, subiectul este unul de actualitate.
Este destul de incalcita povestea(deci e foarte bine, nu sunt interesante cartile simple), dar ce final are? Sonia va ramane singura si saraca? Isi va da seama ce prostie a facut fiind obsedata de aspect? Se va intoarce in locul de unde a pornit? Va resui sa il recucereasca pe Alex cu o atitudine de maicuta la final?
Deci, ideea e buna, la final ar trebui sa dai mai multe detalii. Si ca sa lungesti, normal, pagini intregi cu descrieri: viata Soniei inainte de universitate, universitatea (poti folosi locuri reale, cauti pe site-uri poze cu universitatea de care vrei sa spui si asa e mai usor sa o descrii. Sa descrii si colegii Soniei de la Universitate).
Baftaaa!

@DoUaPuNcTeDoUa esti patetica.

| flavius01 explică (pentru MasterOfDisaster):

Mersi mult de aprecieri! big grin Pai da, Sonia ramane singura si saraca, dorindu-si in continuare bani si frumusete.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru flavius01):

Aha, deci tipic 'fufelor', nu isi da seama ce greseala face, si doreste in continuare sa arate bine..chiar daca aproape a murit.

| flavius01 explică (pentru MasterOfDisaster):

Cam asa ceva...Ideea este ca ei nu ii pare rau de tot ceea ce a facut nici macar in ultima clipa si ar mai face-o inca o data. (Intr-un fel este si in contrast cu Antonia careia i-a parut rau de faptele ei in cele din urma)

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru flavius01):

Ah, deci Antonia reprezinta personajul la inceput rau, dar care isi revine, si care are o viata fericita la final?

| flavius01 explică (pentru MasterOfDisaster):

Da, cam asa ceva...Mereu incerc sa o prezint in contrast cu Sonia

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru flavius01):

Este foarte bine, pentru ca prin puterea contrastului se vede ca e mai bine sa nu fii obsedata de aspect, ca o sfarsesti singura si fara prieteni. Si se vede ca in primul rand, nu e prea tarziu nici o data sa iti 'repari' viata, sa iti ceri scuze si sa iti schimbi comportamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanata! Pacat ca obsesia pentru fizic e din ce in ce mai mare, uitandu-se de frumusetea sufletului sad! Primesc o fundita?!batting eyelashes Am citit tott laughing

| WildDream a răspuns:

Buna ideea, surprinde cum obsesia frumusetii si dorinta de bani poate sa schimbe un om in asa hal. Din pacate tot mai multe femei pun pret pe aspectul fizic si doresc barbati cu bani, dar pierd ceea ce e mai de pret la un om: bunatatea sufletului si moralitatea.
Dupa ce o scrii as vrea sa o citesc asa ca daca doresti poti sa-mi trimiti mesaj cu adresa site-ului unde o publici happy

| Indestructible a răspuns:

Sună ca o telenovelă spaniolă. thinking Grețos.

| flavius01 explică (pentru Indestructible):

Nu stiu, poate ca suna, scopul meu nu era acela big grin Mersi oricum!

| MyaEmy a răspuns:

Este o idee foarte buna, insa parerea mea este ca daca aceasta poveste nu s-a intamplat niciodata, daca aceste personaje nu au existat sau daca finalul este asa trist..nu prea o sa-le placa cititorilor.
Sper ca te-am ajutat happy

| Lena4kal a răspuns:

Este o idee foarte buna...

| XxSaraxX a răspuns:

Este o idee destul de interesanta...
In general parerea cititorilor difera insa, si depinde si pentru ce varste sunt facute
Eu cred ca ar putea "prinde la public"...
Sincer daca nu risti nu castigiwinking

| jojomi a răspuns:

Bani online http://www.viespar.ro/? reff=e6ade965c18bb00d21081387625f6887