| flavius01 a întrebat:

Vi se pare aceasta idee suficient de buna pentru a incepe sa scriu o "carte" online? Este un site unde poti publica online si as vrea sa incep sa scriu acolo, dar as vrea sa stiu parerea voastra in legatura cu ideea cartii.

Deci, in mare este vorba despre povestea Soniei, o tanara de 21 ani, destul de frumusica, dar saraca si obsedata de aspectul ei fizic, dorindu-si sa-si faca anumite operatii estetice pentru a arata cat mai bine. Ea merge la o universitate prestigioasa, cu bursa, dar este dispretuita de toti pentru ca este saraca, in special de o colega Antonia, mai frumoasa decat Sonia, care nu pierde nicio ocazie pentru a o umili. Intre timp, la universitate mai vine un baiat, tot cu bursa, Alex, de care Sonia se indragosteste incetul cu incetul, crezand ca va putea sa lase deoparte ambitia ei si dorinta de a se opera.

Intre timp, Sonia incepe sa lucreze ca secretara unui important om de afaceri, partener cu tatal Antoniei. Acesta fiind singur si bogat, Sonia gaseste prilejul perfect de a pune mana pe banii pe care dorea sa-i aibe atat de mult si incepe sa-l seduca incet, subtil, pana cand reuseste sa faca publica relatia lor si logodna, spre mirarea baiatului lui (avut dintr-o casatorie anterioara) si a lui Alex. Sonia se casatoreste cu omul de afaceri si incepe sa se bucure imediat de averea lui, incepand sa se opereze si devenind in decursul a 3 ani o femeie extrem de frumoasa, mult mai frumoasa decat Antonia. Sonia incepe din nou sa-l caute pe Alex, realizand ca nu a putut sa-l uite, iar acesta o refuza pe cat posibil, pana cand, in cele din urma ajunge sa aiba relatii cu ea si sotul ei ii descopera infidelitatea. Sonia ii marturiseste tot adevarul sotului ei, ii spune ca s-a casatorit cu el fiind indragostita de altul si ca pentru el nu simte altceva decat scarba, provocandu-i un infarct barbatului, care-i lasa in testament toata averea lui Soniei.

Toata lumea incepe sa o acuze pe Sonia ca si-a omorat sotul pentru bani, iar Antonia reuseste sa-l convinga pe fiul barbatului sa depuna o plangere impotriva Soniei, care ajunge la inchisoare pret de cateva zile, demonstrandu-i-se in cele din urma nevinovatia si jurand razbunare. Ea il cunoaste pe iubitul Antoniei, un tanar milionar chipes, pe care incepe sa il seduca si reuseste sa se casatoreasca cu el, dupa ce ramane insarcinata cu el. Tatal Antoniei incepe sa aiba probleme financiare grave si, dupa ce pierde pana si casa la jocurile de noroc, se sinucide lasand-o pe Antonia sa locuiasca intr-un cartier sarac. Aceasta incepe sa lucreze si decide sa ceara iertare tuturor persoanelor pe care le-a ranit, schimbandu-si viata.

Intre timp, Sonia incepe sa traiasca cu calvar alaturi de noul ei sot care era gelos pe Alex cu care Sonia inca se mai vedea, cu toate ca acestea a cunoscut-o pe Antonia si a inceput sa se indragosteasca de ea.

In fine, ca sa mai scurtez putin, Sonia reuseste sa-l faca pe noul ei sot sa o bata atat de tare astfel incat sa o faca sa piarda copilul si sa-l trimita la inchisoare, dupa care i-a luat jumatate din averea sa, devenind astfel o milionara. Mai apoi incepe sa-l caute din nou pe Alex, avand intr-un final pozitia financiara pe care si-o dorea, dar acesta o refuza, iar ea incepe sa creeze probleme intre el si Antonia, folosindu-se de averea ei pentru a-i face viata cat mai grea Antoniei. In cele din urma, baiatul primului sot al Soniei reuseste sa schimbe in instanta testamentul tatalui ei cu ajutorul marturiei lui Alex care recunoaste ca a avut relatii intime cu ea si ramane fara o buna parte din avere, dupa care Sonia are un accident cu masina in urma caruia isi corpul ii ramane desfigurat (nu mai are proteze cu silicon si pierde mobilitatea de la brau in jos) si cheltuie o buna parte din bani pana cand reuseste sa mearga din nou. Cu ultimii bani decide sa-si faca o operatie de marire a bustului intr-o clinica clandestina, la un pret mult mai mic, dar are complicatii si medicii se vad nevoiti sa ii amputeze ambii sani. In cele din urma Sonia ramane singura, saraca si fara frumusetea pe care a avut-o, dorindu-si inca sa aiba bani si viata pe care a avut-o inainte, fara sa-i para rau de nimic din ceea ce a facut.

Am vazut ca sunt din ce in ce mai multe cazuri unde persoanele (in acest caz femeile, dar nu numai) uita de frumusetea sufletului si a moralitatii, punand mult prea mult accentul pe fizic si pe situatia materiala. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Ideea in sine e buna, dar e relativ complicat de scris. Iti urez succes!

| 010123 a răspuns:

Parerea mea este ca aceasta poveste e o adevarata pilda. Probabil va avea succes.