| SweetyღGirl a întrebat:

Hey! vreau sa fac o compunere pentru scoala si am nevoie de cateva nume de orase dar nu care sa exite si in realitate.de exemplu nume de orase sau sate dintr-o lume fantastica.(tinutul elfilor, satul spiridusilor etc) cateva idei? puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| StayChill a răspuns:

Cetatea Huldrelor (huldrele sunt fiinte imginare care arata exact ca niste femei tinere, frumoase, cu coada de vulpe care aduc noroc celor care le intalnesc), Citadela Trolilor, Taramul Samanilor, Urbea Vrajitoarelor.

| SweetyღGirl explică (pentru StayChill):

Interesant... big grin mai sti cateva creaturi fantastice ca huldrele?

| StayChill a răspuns (pentru SweetyღGirl):

Pai, da: Merrows (provin din mitologia irlandeza, in apa aratand ca niste sirene dar pot hoinari si pe uscat sub forma unor vaci micute, fara coarne. Când își reiau forma inițială, ei poartă o tichie roșie, denumită druith cohullen, și care este, de obicei, acoperită cu pene. În cazul în care pălăria le este furată, aceștia nu se mai pot întoarce în valuri.
Kelpie (pare să fie un cal sau un ponei, rătăcit și frumos, din care picură apă, iar pielea lui este rece și mătăsoasă. Își foloseşte frumuseţea pentru a atrage oameni, în special copii, care sunt tentați să călărească. În momentul în care un călăreț se avântă pe spatele său, pielea devine cleioasă și imediat calul se azvârle în cel mai apropiat iaz sau lac, pentru a-l îneca pe cel care s-a aventurat să îl călărească)
Selkie (sunt unele dintre cele mai faimoase creaturi din legendele irlandeze. Ele sunt o rasă de oameni în piele de focă, care pot arunca pieile lor pentru a lua forma unor omeni frumoși. Fără pieile lor, însă, nu se mai pot întoarce în mare. Povestirile despre Selkie, în general, sunt despre pescari care iau de soții pe fetele acestor creaturi mitologice, după ce le-au ascuns în ascuns în prealabil pieile de focă. Selkies sunt bune tovarșe, chiar și mame bune pentru copiii lor pe jumătate pământeni, dar până în ziua în care își descoperă accidental pielea de focă, ca apoi să dispară în ocean pentru totdeauna)

| catalinaeu a răspuns:

Scortisoara... straight face

| CoolBoy2012 a răspuns:

Va trebui sa ma apuc iar de 4story.:
Aici poti gasi multe nume de sate sau asa... http://www.4story.ro/landing

| SweetyღGirl explică (pentru CoolBoy2012):

Si eu joc 4story laughing mersi de idee happy