| alice alisu' a întrebat:

>Hey0Z:Am o întrebare pentru toata lumea. fac un sondaj de opinii în legătura cu fumatul.

Motive PRO și CONTRA fumatului.
De ce ați fuma și de ce nu ați fuma?

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Eu sunt pro: mi se pare ca oamenii care fumeaza din punc de vedere fizic vb sunt mult mai interesanti mai atragatori si contra sunt din cauza ca distrug plamanii-sanatatea.

| Firefly a răspuns:

Http://stirileprotv.ro/......monar.html
Asta este un motiv pentru care tigara ar trebui sa nu faca parte din obiceiurile zilnice ale unei persoane.

| marrr a răspuns:

Contra. Nu as fuma pentru ca:
-ma pot imbolnavi(plus ca am avut sinuzita si nu e recomandat sa fumez)
-ma afecteaza atat pe mine, cat si pe cei din jur
-nu as avea o respiratie proaspata, mi s-ar ingalbeni dintii
-chiar daca la inceput nu s-ar observa, in timp, pielea se lasa si capata un aspect urat
-tusea seaca ar aparea si m-ar deranja atat pe mine(plamani), cat si pe ceilalti de la zgomotul facut foarte des
-este o risipa de bani.cand te gandesti ca dai 5 lei pe un pachet care sa zicem ca te tine o saptamana...mai bine as strange eu aia 5 lei in fiecare saptamana si mi-as cumpara ceva util cum ar fi un tricou dragutbig grin
-nu ar trebui sa ma ascund pe la scoala, de parinti, asa cum o fac unii;
-fumatul da dependenta. stiu persoane care fumeaza si dupa un timp nu se mai pot controla daca nu fumeaza.devine chiar ciudat cand stai cu asemenea persoane, tu fiind un nefumator.
Chiar daca uneori tentatia fumatului este foarte mare, din simplul fapt ca oamenii cred ca doar "pufaie" odata si gata, nu stiu ce ii asteapta mai departe-daca ei continua-.Cu vointa si respect de sine te poti abtine de la fumat, chiar si cei fumatori se pot lasa de fumat.
Succes cu sondajul!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Scriu cu ţigara în mână.
Prin urmare, motive doar Anti-contra:
- da, ştiu că e dăunător dar de ce vă interesează pe voi? Plătesc asigurări de sănătate!
- da, ştiu că e scump. Şi ce? Fumez pe banii voştri?
- am dinţii mai galbeni de la 6 ani deci prea puţin îmi pasă.
- tata fumează de 41 de ani şi nu are deloc pielea crăpată
- 60% dintre cei care mor de cancer pulmonar nu au fumat niciodată în viaţa lor
- Dacă mie îmi place, nu înseamnă că trebuie să placă tuturor dar nici să fiu blamat pentru asta.
- Respiraţie proaspătă nu-mi place să am. De ce aş vrea un gust artificial de mentol în gură când pot să nu am niciun miros sau miros de tutun care sigur e mai natural decât chimicalele din Orbit, Chiorât şi alte porcării?!
- Sănătatea celor din jur? Dar condusul maşinii nu afectează? Ah, sau aia e "necesar"?! Mie nu-mi este necesar să conduc. Mie mi-e necesar să fumez. Unde e problema?

Porcăria anti-fumat e o trepanare generală care va trece aşa cum toate prohibiţiile au eşuat lamentabil.

| Miss Maddy a răspuns:

NU as fuma pentru ca mor mai repede [ma va distruge]
DA as fuma daca as avea probleme si in tigari gasesc un "refugiu"

| silverfaith a răspuns:

Fumez! desi nu intotdeuna imi place fumul de tigare dar nici de lasat nu doresc is momente in care as manca o tigae pe paine, de ex: cand sunt la munca, sau dupa o masa gustoasa..., nu odresc sa ma las probabil sa le raresc foarte mult cand ii cazul dar de lasat nu!

| symo_1115 a răspuns:

Nu as fuma pentru ca:
1)sunt multe boli care se pot face din cauza fumatului
2)nu suport fumul de tigara
3)nu vad rostu fumatului
4)probabil parintii mai omori

As fuma pentru ca:
.

(nu am niciun motiv)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro nu cred ca sunt, desi ai sa auzi de la unii ca fumeaza pentru ca toata lumea o face, de plictiseala, pentru ca asa scapa ei de stress sau, alta aberatie, pentru ca ii ajuta sa slabeasca.

Contra sunt o multime, le stim cu totii http://doctorescu.ro/category/vicii/fumatul/

si cu toate astea sunt milioane de fumatori...