Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hi guys, la vârsta de 5 ani după ce a murit bunica, păriniţii mei au plecat în Italia de nevoie, eu am rămas fără afecţiunea unui părinte, stăteam la bunici, mă simţeam singur si abandonat mereu. Am 17 ani şi stau în Italia de 5 ani (cu părinţii), mă simt tot singur şi am început şcoala acolo la 11 ani m-a dat înapoi cu o clasă (cică să învăţ limba) după am rămas repetent (că făceam mişto cu colegii în loc să învăţ), mi se dusese cheful de şcoală, şi aşa m-a mai lăsat o dată repetent, pentru că şi profesorii erau rasişti cu mine. Mă cert cu părinţii des, sunt singur, retras şi închis în mine ( doar cu o persoană împart aproape orice.). Eu trebuia să fiu în penultimul an de şcoală, dar sunt în primul. Nu sunt prost, doar că nu-mi plac materiile predate la şcoala, nu am probleme cu limba. Am dosar penal pentru spargere (am fost cu prietenii într-o şcoală la miezul nopţii, dar eu nu am atins nimic şi m-au pus tot ca complice, chiar după ce m-au lăsat repetent pentru a 2-a oară).
Am p××a de 11CM, am o faţă groaznică.
Sunt jignit de diferite persoane, mereu am fost descurajat în viaţa asta, şi toate astea mă duce doar la un gând (sinuciderea)
Mă urăsc pe mine însumi, numai când mă uit în oglină, sunt un om fără viitor, respir aerul degeaba.
Voi ce-mi spuneţi să fac? (nu am nevoie de psihopog)

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ Omule...o sa iau toate astea pe rand, 1 cate 1.

★1.Ai ramas repetent de 2 ori? Asta este ceva extrem de rau dar nu ceva ce nu se poate remedia. Anii acestia nu o sa-i primesti inapoi. Nu ai cum sa dai timpul inapoi insa poti sa incepi sa inveti chiar daca nu iti place o anumita materie. Nu ai ce sa faci decat sa inghiti si sa rabzi pana termini scoala caci... daca continui sa privesti asa materiile *cu scarba* cine stie cati ani o sa mai pierzi si chiar e pacat...
Nu esti prost dar iti este scarba de materii si nu vrei sa inveti? Omule, imi pare rau sa spun asta dar aici nu este pe vrute si nevrute...ori faci, ori ramai repetent. Sorry! Incearca sa nu te mai gandesti la cat de inutile sunt unele lucruri. Toceste daca e nevoie.
Profesorii sunt mai duri cu tine intrucat esti strain *sunt oarecum convins de asta* insa acestia nu sunt absurzi. Daca vad ca iti dai silinta nu o sa te mai lase repetent.

★2.Dosar penal pentru spargere. Auch. Asta a fost o greseala majora...nu trebuia sa te duci cu ei. Chiar daca iti erau prieteni trebuia sa ramai acasa, sa le explici ca ceea ce faceau nu era okay.

★3. Mda. Omule, sincer, fata groaznica. Termenul acesta este relativ, "frumos-urat" Frumosul meu poate sa fie urat pentru altii si invers.
Eu unul cred ca esti negativist si nici nu iti dai silinta ca sa te schimbi. Incearca freze care sa te avantajeze si daca iti urasti chiar atat de mult fata atunci exista si operatii s.a.m.d.
Poate ca unii te jignesc si pentru ca esti strain. Idk.

★4. 11 cm. Fii serios!
In primul rand o sa te mai dezvolti, ai doar 17 ani.
In al doilea rand, sa zicem ca ti-ai face o prietena, okay? Cum ar stii ea un detaliu de genul astuia? Exact, nu ar avea cum. Daca o fata te iubeste atunci ii place intreaga ta persoana. Numai o c**** ar putea sa te lase pentru un detaliu precum acesta. Daca o face, ei bine, nu te iubea deci treci peste.

★5. Asa cum am zis si mai sus. Nu esti neaparat jignit pentru ca esti urat s.a.m.d. Eu unul consider ca esti jignit mai mult pentru ca esti strain. Nu ai fost sustinut de cei dragi asa ca ai ajuns o persoana trista, cu moralul la pamant.

★Concluzia? Nu esti un om fara viitor, esti doar foarte demoralizat, as putea spune chiar extrem de negativist.

★Incearca sa iei atitudine, sa incerci sa te gandesti mereu la consecinte ca sa nu mai faci greseli *tu ai zis ca nu esti prost deci poti face asta*.

★Daca ai nevoie de un umar pe care sa plangi atunci descarca-te spunandu-i acelei persoane "Cu care poti sa imparti aproape orice" ceea ce simti. Eu unul cred ca o sa te simti mai bine dupa aceea.

★Ce iti spun sa faci? Sinuciderea ...in niciun caz. Nu este o optiune si chiar daca ar fi nu mi se pare una in regula.
Daca te sinucizi atunci pierzi tot. Toata suferinta ta de pana acum...totul, ar fi in van.

★Ia atitudine. Nu mai fa lucruri prostesti precum mersul la scoala la miezul noptii, gandeste-te la consecinte si
a. incearca sa te faci mai atragator prin diverse mijloace
b. nu mai baga in seama toate lucrurile urate pe care le auzi de la toti prostii

★Cu ce sa te afecteze pe tine vorbele lor?
★Nu te afecteaza decat daca tu insuti decizi sa le pui la suflet.

★Invata ca sa nu mai ramai repetent. *doar nu esti prost*.Fii respectuos cu profesorii chiar daca nu merita si invata chiar si la materiile "inutile".

★Cat despre "restul".Ai 17 ani. Mai este speranta de schimbare deci ai rabdare.
★O sa se rezolve rand pe rand aceste lucruri dar asta numai daca iti dai silinta.

Bafta! ✌

| alexander911s a răspuns (pentru RainmakerX):

O să încerc să fac ceea ce zici tu, chiar dacă ştiu că e o stradă fără sfârşit (când am fost în şcoală, aveam 13 ani, ştiu că nu e o scuză, dar nu stăteam eu să mă gândesc de 2 ori )

14 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Ba,sa incepem cu ce e mai important.ai 17 ani, pxxa se dezvolta pana la 21 fiindca esti barbat, iar daca nu-ti ajunge. poti face si o operatie in care mai creste 3 cm.
nu-ti place chipul tau? nu-i nimic... exista operatii estetice.
pentru toate astea ai nevoie de bani,iar pentru a face bani,ai nevoie de studii, iar pentru studii trebuie sa inveti, sa fi sarguincios, indiferent cat de tare urasti materiile.
Ori esti puternic si infrunti destinul care ti-e potrivnic, ori alegi calea omului slab...sinuciderea.
Ori invingi acest destin trist, ori il infrunti ca un viteaz.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Te inteleg ..si verisoarea mea a ramas repetenta in Italia pentru ca profesorii erau rasisti.Nu trebuie sa fii descurajat..sincer gura lumii nu o poti inchide oricat ai vrea poti fi tu perfectia intruchipata si tot iti gaseste cate un defect.Ca sa nu te mai gandesti la suicid gaseste-ti ocupatii:asculta muzica, invata pentru scoala, citeste, stai pe calculator.Iti sugerez totusi sa te inscrii la un club unde se practica activitatea ta preferata.Acolo iti vei face prieteni care vor fi buni cu tine pentru ca aveti aceeasi pasiune. laughing Poti folosi autosugestia daca nu vrei la psiholog:Nu imi pasa de ce spun ceilalti, sunt ok cum sunt.O sa am un viitor stralucit in ceea ce vreau sa fac etc.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

poți să te întorci în țară și să iei totul de la 0. crede-mă că nu contează că ai 9, 11, 14 cm, o să-ți dai seama într-o zi, contează omul care ești. crezi că ești singurul om care e descurajat? mereu vor exista oameni care ne vor vrea rău și ne vor jigni, important e să nu pui la suflet toate răutățile astea. nu te mai urî, ești tot ce ai, corpul tău e locul în care vei trăi toată viața, învață să te accepți așa cum ești, nu o fi nimeni perfect pe lumea asta. nici să nu te gândești la sinucidere, nu asta e metoda să scapi de probleme. gândește-te că e ceva definitiv, chiar vrei să faci asta? poate că ai avut perioade grele, dar asta nu înseamnă că toată viața ta va fi așa, asta depinde doar de alegerile tale, așa că începe să schimbi tot ce nu e frumos în viața ta și o să fie bine. încearcă să ai mai multă încredere în tine.

| UzOm a răspuns:

Urât în ce sens? Ai fața deformată?

Cât despre problema ta... Mai bine te-ai gândi la ce să faci pe viitor. Te poți duce din țara aia. Nu te leagă nimeni să stai acolo.
POȚI ÎNCEPE DE LA 0! (Un fel de restart)

| nlko a răspuns:

Nu trai in trecut. Gandeste-te cum sa te schimbi in mai bine.
Si legat de sinucidere... Nu ajuta la nimic. Cu alte cuvinte atâta timp cat mai traiesti poti sa faci ceva cu viitorul tau, dar daca te omori s-a terminat.

| Teodorel a răspuns:

1la mana, incearcaa sa le ceri ajutorul parintilor, ei te iubesc si te vor ajuta
2la mana numai 11cm, eu la 12ani o am de 15cm

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Teodorel):

laughing)nu ai tu 15 cm nici in esofag, limbricule.

| Nova21 a răspuns:

Imi pare extrem de rau pentru tine...
O sa incerc sa iti dau niste sfaturi.
Sinuciderea nu isi are rostul.
Incearca sa iti vezi de viata ta, nu asculta de nimeni care se ia de tine.
Incearca sa vezi o parte buna in tot, se spune ca daca nu vezi nimic bun in ceva nu iti recunosti nici tie calitatiile bune.In orice este ceva bun, din nou, moartea nu este o optiune.
Nu conteaza cum arati fizic sau cati cm iti are cat timp esti un om cumsecade, cu totii ne vom gasi jumatatea odata s-o data.
Incearca sa te gandesti ce o sa faci in viitor, trecutul este trecut, incearca sa il uiti, cand vei termina scoala incearca sa mergi di Italia.Cu totii avem un talent, sigur o sa ai un viitor frumos, nu conteaza cum arati tu si trecutul tau.
Sper ca te-am ajutat, daca ai alte probleme te rog sa imi dai un mesaj, te voi ajuta oricand!winking

| Ilovemusic1234 a răspuns:

Mai,omulețule happy... nu te mai descuraja atat.Nu trebuie sa te izolezi de ai tai...stiu.cu totii trecem prin perioade nasoale si nu mereu principiile noastre se pliaza cu cele ale parintilor. Chiar si asa, ei sunt cei care te cresc, te sustin si te iubesc toata viata lor.
Si in legatura cu sinuciderea...da-mi voie : Bah, ej nebun? Nu este o solutie.Ai incredere in tine si in propriile tale forte.Aduna-te happy
Un lucru foarte important pe care mi-l spune tata : viata nu este toata numai roz, viata este facuta si din nuanțe.
Totul va fi ok. Sper ca sfaturile utilizatorilor te-a mai incurajat si te-au facut sa te simti mai bine Ș)
Sa ai o zi faina happy!

| KNz9898 a răspuns:

Tot ce conteaza este ca esti sanatos, ai maini ai picioare si poti munci!

| ronantheodor a răspuns:

Du-te si impusca-te, om trist.

| AlexandrinaMircea a răspuns:

Viata continuue
Poate ai auzit de la cineva despre Biblie,daca nu atunci doresc sa-ti spun caci chiar si in aceasta carte sfinta Domnul Isus a fost rastingnit pe cruce pentru pacatele noastre,nu cred ca tu ai mai mare durere ca El acel care a fost pe cruce cu tinte in miini si picioare,Dumnezeu te iubeste,Parerea altuia sa nu te deranjeze tu esti unicul in felul tau, singur nu vei ramine, la un moment dat iti vei gasi aleasa inimii tale, Eu macar ca nu te stiu dar deja te stimez si as vrea ca tu sa incerci sa te deschizi mai mult mamei tale si sa te lasi de facut nebunii, Lumea mereu va face critica pe seama cuiva.Gura lumii nu poti so astupi,Fii pozitiv, succese la scoala, gindurile de a te sinucide ar trebui sa le stergi din memorie, gandeste-te la mama ta, dupa ce vei face una ca asta poti so distrugi cu totul!

| Muhamed783 a răspuns:

Woooowwww nu te sinucide, nu asculta toate rezidurile care rad de tine! incearca sa-ti vezi calitatile, nu lua in seama toate vorbele rele, sunt doar "oameni" care nu au ce face, nu se uita la ei, incearca sa-ti gasesti un prieten ft apropiat, nu te mai inchide in tine, mai ales ca ai ajuns sa te urasti, spune-le "fiintelor"
care fac misto de tine TOT FARA PERDEA, in legatura cu fizicul se poate "repara" crezi astea : ca esti urat, ai p*** mica, doar pentru ca nu te apreciezi si asculti vorbelele altora! Sper ca te ajuta ce ti-am spus, : Viata-i ca un labirint toti te lasa toti te mint, vorbele lor sunt mereu goale, le-ai crezut si acum te doare ...Invata sa rezisti in viata, Fi mai tare ca o piatra!