| blackgirl1875 a întrebat:

Imi doresc foarte mult un pirce sub buza superioara, in smalt.Am gasit pe cineva care este dispus sa imi dea gaura, cineva ce nu cere acordul parintilor.M-a informat asupra riscurilor si mi-a spus sa fac rost de o branula gri sau portocalie si un pirce de metal.Intrebarea mea este daca pot sa iau branula gri sau portocalie de la orice farmacie,adica vand fara ceva bilet, reteta? Pirce unde as putea gasi, in locuri in care pot intra si minorii? Multumesc ca ati citit.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Alexintrebatorul01 a răspuns:

In primul rand, daca un om se ofera sa faca pierce-uri fara sa fie nevoie de acordul parintilor, este cel mai probabil ca acea tehnica sa fie ilegala si in unele cazuri chiar sa conduca la boli si infectii transmise prin sange(hepatita C, hiv etc.) si trecuie sa amintesc chiar daca probabil ai fost informat/a. Chiar nu recomand procedura asta pentru ca pe langa riscurile de mai sus va arata si foarte rau si va fi prea tarziu sa te razgandesti dupa ce procedura este efectuata. Daca ai nevoie de acordul parintilor inseamna ca ai clar sub 18 ani si cel mai probabil inca te afli in pubertate si ai probleme cu hormonii. Desi pare o decizie buna acum, mai tarziu in mod clar o sa regreti pentru ca probabil nu multa lume te va lua in serios cu asa ceva in gura ta. Te rog frumos nu lua aceasta decizie pentru ca cel mai probabil vei arata mai bine fara acel pierce. Este o decizie rea si nu merita riscurile, complicatile, dezavantajele si multa lume se va uita urat la tine. Te rog nu fa asa ceva fiindca e o procedura ireversibila si sunt 100% sigur ca o vei regreta la un moment dat in viata ta.

| blackgirl1875 explică (pentru Alexintrebatorul01):

L-am facut acum cateva saptamani.L-am dat jos acum, desi probabil e tarziu. Sper sa-si revina gaura.Multumesc!

1 răspuns: