| ledzeppelin a întrebat:

Imi poate explica cineva cum se efectueaza calculele cu grade si minute? Eventual cu un exemplu.

Răspuns Câştigător
| Lecabel a răspuns:

Trebuie sa transformi, de exemplu ai un triunghi, cu un unghi de 75 de grade, alt unghi de 43grade si 35' minute, si trebuie sa afli al treilea unghi

cand scazi sau aduni trebuie sa scazi/ aduni grade din grade si minute din minute si scrii asa:

180 grade -75grade-43 grade 35' =
179 grade 60' - 75 grade- 43 grade 35'= 104 grade 60' - 43 grade 35'=
61 grade 25'

Si cu secundele la fel. Transformi de exemplu 180 grade in 179 grade 59' 60" si de aici scazi

1 răspuns:
| Moldovan_Florin_1989 a răspuns:

Ii foarte simplu. gândește-te ca un grad are exact 4 minute!