| SorinIgnat a întrebat:

Imi poate explica cineva si eventual sa dea si exemple la cum se fac inmultirile si impartirile cu grade, minute si secunde?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Transformi toate cantitățile în secunde, faci operațiile și apoi revii la forma inițială.
Unitățile de măsură ale timpului și cercului operează în sistemul „sexazecimal" ( de șase ori zece).
O oră are 60 de minute. Un minut are 60 de secunde. Deci, o oră are 3600 ( 60 x 60) secunde.
Un grad are 60 de minute. Un minut are 60 de secunde. Deci,
un grad are 3600 ( 60 x 60) secunde.
Să revenim la operații...
Dacă, de exemplu, ai de făcut o operație cu o valoare de 44 de grade, 7 minute și 35 de secunde faci transformarea acestor valori în secunde.
44 de grade este egal cu 44 x 3.600( secunde) = 158.400 ( secunde).
7 minute este egal cu 7 x 60 = 420 ( secunde)
35 de secunde = 35 de secunde.
Adunăm aceste trei rezultate. 1
158.400 + 420 + 35 = 158. 855 secunde
Să zicem că vrei să împarți această sumă la 5.
Facem împărțirea.
158.855 : 5 = 31741 secunde
Pentru a reveni la formularea expresiei în grade minute și secunde, facem operația inversă.
Aflăm gradele.
Am zis mai sus că 1 grad are 3.600 de secunde.
Facem 31771 : 3.600 = 8
Rămîn 2971 secunde.
Le transformăm în minute.
Am zis mai sus că un minut are 60 de secunde.
Facem împărțirea.
2971 : 60 = 49 minute.
Mai rămîn 31 de secunde.
Și atunci revenim la enunțul inițial și spunem că:
44 grade, 7 minute și 35 secunde : 5 = 8 grade, 49 de minute și 31 secunde.
Aici eu am scris aceste noțiuni ( grade, minute și secunde) în litere.
Dar, în mod curent( sper că ți-a spus profesorul) aceste noțiuni se scriu cu niște semne grafice, astfel:
Gradele, cu un cerculeț, sus în dreapta cifrei gradelor, deci la 8.
Minutele, cu o virgulă (,) sus în dreapta cifrei minutelor ( cele 49).
Secundele, cu două virgule(,,), sus în dreapta cifrei secundelor ( 31, în cazul problemei noastre).
În acest mod se pot face toate cele patru operații cu aceste anume speciale cantități.
Poate nu e chiar ușor, pentru început, dar dacă faci cîteva astfel de exerciții se va intra în deprindere și pe urmă va fi ușor.
Ar mai fi o modalitate...
De exemplu, ai de adunat 7grade, 14 minute și 44 secunde cu 24 de grade, 48 minute și 19 secunde.
Cum procedezi?
Aduni gradel cu gradele, minutele cu minute și secundele cu secunde.
Le poți pune chiar unele sub altele...
7gr, 14 min., 44 s +
24gr., 48 min., 19 s.
-----------------------------
31 gr 62 min. 63 s
Numai că, în acest caz ( special am dat inițial acele valori de minute și secunde) avem 62 de minute și 63 secunde.
Aceste 62 de minute, fiind mai mult de 60, sunt de fapt 1 grad și 2 minute.
Cele 63 de secunde sunt, de fapt, un minut și 3 secunde.
Și atunci trecem acel grad la categoria „grade", acel minut la categoria „minute".
Și, drept urmare, suma totală a adunării inițiale va fi:
32 grade, 3 minute și 3 secunde.

Hai, încearcă și tu!
Spor la treabă!

| corolav a răspuns (pentru corolav):

Ți-am dat un răspuns de nota 11, pus cu pipeta, picătură cu picătură.
Puteai să-mi spui măcar „un mulțumesc".
Dar, ți - ai găsit!
Recunoștința e floare rară.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar fi mai nimerit sa-ti intrebii parintii, fratii sau colegii de scoala?
Ce dumnezeu fac? Nu face nimeni lectii cu tine?