| Yaoi4Me a întrebat:

Imi urasc familia, mai ales pe tatal meu. Am 16, fac acum in august 17 ani. Precum spuneam, imi urasc tatal. Nu ma lasa sa fac nimic, sa ies in oras, sa ies cu prietenii, sa stau pana la 9 afara... Nu pot sa fac nimic. Am strans bani pentru un joc, nu am mancat la scoala si nici daca am stat afara in fata blocului. Am strans banii pentru psp si nu ma lasa sa-mi iau unul. Am spus ca vreau sa merg la facultate in bucuresti la o anumita sectiune... El a spus ca nu am voie, ca trebuie sa fac facultatea in orasul natal si la ce sectiune vrea el. Daca incerc sa vorbesc cu el sigur tipa la mine si nu as vrea sa imi fac noi vanatai. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zile ca e cea mai mare greseala sa iti impuna ei viitorul. Una e sa nu te lasa la 16 ani afara, alta e sa iti impuna o cariera

| neutrino a răspuns:

Mai asteapta un an si daca vei fi capabil/a sa zbori, atunci fa-o, daca nu, rabda!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| sofstatics a răspuns:

.
prin acelaşi căcat cam trec şi eu doar că sunt mai mică. încearcă să vorbeşti cu mama ta sau altă rudă, separat şi să o convingi pe ea/el că nu sunt bune deciziile tatălui.
dacă, nu se poate această soluţie poţi să vorbeşti cu o persoană cu care te înţelegi tu bine, mai de aceeaşi vârstă cu tatăl tău şi să îi spui ce doreşti să îi împrieteneşti şi să îl convingă.
ai ami putea încerca din nou să încerci să vorbeşti frumos cu tatăl tău, dacă refuză şi nu vrea să te ascultă roagă-l. nu încerca să te răsteşti spre el sau să ridici tonul.
dacă nici una din variante nu este bună, atunci aşteaptă până devii major şi îţi poţi căuta un loc de muncă fără normă întreagă şi să stai undeva în chirie şi să îţi faci viaţa aşa cum doreşti tu.
succes, sper să reuşeşti ceea ce ţi-ai propus. ai încredere în tine.

| girlpoisson555 a răspuns:

Din pacate/fericire, parintii nu ni putem alege noi. Mama ta ce parere are?
Dupa cum spun si altii mai sus, e cea mai mare prostie a parintilor, sa impuna o cariera, un viitor copiilor, da, ii ajuta sa se orienteze spre ceva profitabil, care sa le aduca satisfactie atat lor cat si copilului, dar nu sa impuna.
Cu mama ta daca discuti poate, poate. Nu te chinuii sa-ti abordezi tatal, daca nu-l poti scoate din a lui; cum spui, decat sa iti faci noi vanatai, mai bine taci si inghiti, discuti cu mama ta, si cand vei fi capabil incearca sa "dispari" de pe langa el, sa-ti croiesti propriul drum.

| Ioana011 a răspuns:

Pfff... foarte dificila situatia ta. Partea proasta este ca esti minor si ca financiar depinzi de el. Mama ta ce parere are despre acest lucru? Astept raspunsul tau pentru a-mi putea da cu parerea. Prin o situatie asemanatoare am trecut si eu cu parintii mei.

| Yaoi4Me explică (pentru Ioana011):

Mama nu poate sa faca nimic, tata e seful in casa...

| Ioana011 a răspuns (pentru Yaoi4Me):

Mama ta va putea sa faca ceva cand va auzi la ce chin esti supusa. Spune-i si o sa stie ea ce sa faca. Cand e vorba de copilul ei o mama e in stare sa faca orice, nu conteaza cine e seful.