| anonim_4396 a întrebat:

In ce unitati de masura se masoara greutatea si inaltimea la americani? Si de ce sunt diferite? De ce nu sunt universale chestiile astea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greutatea o masoara toata lumea in newtoni. Daca te referi la masa, americanii folosesc lb (pound) ca unitate de masa. Pentru lungime folosesc yard-ul si foot-ul. Cand colonistii au plecat din Europa spre America, inca se mai foloseau aceste unitati de masura. Intre timp in Europa s-a facut o revizuire a acestor unitati de masura in timp ce in America colonizata nu s-a mai facut. Astfel Americanii au ramas cu vechile unitati de masura.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greutatea se masoara peste tot in Newton, iar inaltimea se masoara in picioare (feet).

| pitikDEn a răspuns:

Ok deci stiu sigur ca greutatea se masoara in pounds (1 kg=2, 20 pounds) Iar inaltimea in inch(1 m=39.3 inch).se mai foloseste si foot -ul sau yarzi. dar cele mai ultilizate fiind inch-ul si pound-ul.
sper sa fi inteles ceva ..pa