| Celldweller a întrebat:

In triunghiul ABC masura unghiului A = 1dr, se cunoaste AB = 12 cm si masura unghiului C = 30 grade. Sa se calculeze inaltimea AD si perimetrul triunghiului ABC.

Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Aηηy a răspuns:

Buna incerc sa te ajut kiss.
masura unghiului B= 180 grade - ( masura unghiului A + masura unghiului C) = 60 grade.
in triunghiul ABD : masura unghiului D= 90 grade iar masura unghiului B= 60 grade de unde rezulta ca masura unghiului A=30 grade.
sin unghiului A = cateta opusa supra ipotenuza = DB supra AB = DB supra 12.
rezulta ca sin unghiului de 30 de grade =DB supra 12.
sinsulul unghiuluie de 30 de grade = 1 supra 2 => 1 supra 2 = DB supra 12 => 2DB=12 => DB=6.
In triunghiul ADC : AB= 12 cm, DB= 6 cm. AD=?
sinusul unghiului B = CATETA OPUSA SUPRA IPOTENUZA = AD supra 12
=> sinusul unghiului de 60 de grade = AD supra 12 => radical din 3 supra 2 = AD supra 12. => AD = 12 radical din 3 supra 2 => AD = 6 radical din 3 cm.
sper ca te-am ajutat, acum ma apuc sa rezolv perimetrul si cand e gata iti mai dau un raspuns kiss.

5 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Acum pentru rezolvarea perimetrului o sa am cam mult de scris dar incerc sa scriu explicit ca sa intelegi.
In triunghiul ADC: mas. ungh. A= 60 grd.
mas. ungh. D= 90 grd
din amandoua relatiile rezulta ca mas. ungh. C=30 grd.
sinusul unghiului C= cateta opusa supra ipotenuza
sinusul unghiului C= AD supra AC
sin de 30 grd = 6 radical din 3 supra AC
1 supra 2 = 6 radical din 3 supra AC
=> AC= 3 radical din 3 cm.
sinusul unghiului A = DC supra AC
sinus de 60 de grade = CD supra 3 radical din 3
=> radical din 3 supra 2 = CD supra 3 radical din 3
1 supra 2 = CD supra 3 radical din 3
2CD = 3 radical din 3
CD= 3 radical din 3 supra 2
Perimetrul triunghiului ABC= AB+BC+AC; BC=BD+DC.
P=AB+BD+DC+AC = 18 + 3 radical din 3 supra 2 + 3 radical din 3 => amplificam pe 18 cu 2 si amplificam pe 3 radical din 3 cu 2.
=> ( 18 + 3 radical din 3+ 18) totul supra 2 => 18+18+ 3 radical din 3 totul supra 2
(36 + 3 radical din 3 )totul supra 2 => 3( 16 + radical din 3 ) totul supra 2 => Perimetrul =( 16 + radical din 3 ) totul supra 2 cm.
sper ca te-am ajutat. big grin vezi ce faci cu fundita puppy dog eyes

| Zoet a răspuns:

Hellăăuu, aici nu se fac temeee! oh go on

| Lauriika_Laura_1998 a răspuns:

Ce inseamna 1 dr?